Zeki Olmanın Dezavantajları

0

Zeki olmak kuşkusuz hepimizin övüneceği bir özellik. Gerek iş/okul hayatında gerek sosyal hayatta birçok insanın karşılaştığında afalladığı problemleri kolaylıkla çözmek gibi bir süper gücünüz var! Ayrıca unutulmaması gereken bir detay var ki; mizah zeki insanların işidir. İnsanların zeka seviyeleri güldüğü ve yaptığı esprilerle rahatlıkla tahmin edilebilir. 

Ancak her gülün dikeni olduğu gibi zeki olmanın da bazı dezavantajları var. Gelin bunları 8 maddede inceleyelim.

 

1. “Zeki insanların mutlu olduğuna pek rastlanmaz.”

Ünlü yazar Emst Hemingway’in de dediği gibi zeki insanların mutlu olduğuna pek rastlanmaz. Dışardan ne kadar güzel bir şey gibi gözükse de her şeyin farkında olmak insanları rahatsız ediyor. Dolayısıyla zeki insanların ortak özelliklerinden bir kaçının bunalım, yalnızlık ve öfke olduğu gözleniyor.

 

2. Yalnızlık

Her şeyin farkında olmak beraberinde birtakım kaygıları, tedirginlikleri getiriyor. Bu duyguları hayatının her anında yaşayan insanlar çevresindekilerin benzer tedirginlikleri taşımadığını görünce kendilerini yalnızlığa mahkum ediyorlar.

 

3. Çok sıkıcısınız!

Ne yazık ki zeki insanların sıkılmadan zaman geçirebileceği insan sayısı çok azdır. Çevrelerindeki insanların basit sorunları, duyarsızlıkları onları bunaltır ve sonuç yine kaçınılmaz yalnızlık.

 

4. İyi niyetleriyle savaşmak zorundalar.

Henüz ilişkilerine başlarken karşılarındaki insanların onlara ne getireceğini az çok kestirseler de içlerindeki iyi niyet yüzünden denemekten asla kaçınmazlar. Hatta bazı zamanlar kendilerini suçlar, paronayaklaştıklarını düşünürler. Fakat üzülerek söylüyorum ki genelde ilk gözlemlerinde haklı olurlar.

 

5. “En fazla ne kaybederim?”

Daha önce de söylediğim gibi her şeyin farkındalar. Dolayısıyla Yapmamaları gereken ama yapmak istedikleri şeylerin onlardan neler götürebileceğini bilirler. E filmin sonunu biliyorsak neden izliyoruz?

 

6. “Size dostum diyebilir miyim?”

Kendilerini anlayan insan sayısı oldukça az olduğundan onlarla karşılaştıklarında sımsıkı sarılır ve kaybetmekten korkarlar.

 

7. Tatminsizlik

Bu birçoğunun kolay kolay itiraf edeceği bir özellik olmasa da zeka seviyeleri daha düşük olan insanların mutluluklarını kıskanırlar.

 

8. Çok düşünmek

Zihinlerinin açık olduğu her an düşünür, bu düşüncelerin içinde boğulurlar. Olayları farklı bakış açılarından görmeye çalışırlar. Sosyal hayatlarında bunun faydasını görseler de zihinleri sürekli bir yorgunluk içinde olur. Ulaştıkları sonuç asla yetmez, hep bir adım daha ötesine ulaşmak isterler.

Einstein boşuna “Zekası ile övünen kişi hücresinin genişliğiyle övünen mahkuma benzer.” dememiş. Huzurlu, ferah bir yaşama giden yolun en büyük kavisi zekadır.

270 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik