Zayıflama Yöntemleri -4- Kilo Vermeye Başlarken

0

Bu gün karşınıza zayıflama yöntemlerinden çok bir kaç tüyo vermeye geldik. Şimdi bu verdiğiniz tüyolar ne işe yarayacak derseniz ki dediğinizi duyar gibiyiz. Bunları bir bulmacada ipucu olarak düşünebilirsiniz. İpuçlarını birleştirip hedefe ulaşmamız gerek.

Öncelikle kilo vermeyi kafanıza iyice yerleştirdikten sonra hemen bir doktora yada internet sitesine girip ‘Vücut Kitle Endeksinizi’ öğreniyorsunuz. İnternette bununla ilgili bir sürü site var.

Vücut Kitle Endeksi nedir?

Vücut kitle endeksi boy ve kilonuzu baz alarak sağlık açısından zayıf, normal veya kilolu olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlar. Buna ek olarak Yağsız vücut ağırlığınızı ve ideal kilonuzu size söyler. İdeal kilonuz en fazla düşebileceğiniz kilodur ve daha altına inmek size zarar verebilir. Bunun için ilk olarak vücut kitle endeksinizi öğrenmelisiniz.

Boyu 1.60 kilosu 60 olan bir kişinin vücut kitle endeksine bakalım.

Önce boyu kendiyle çarpıp karesini buluyoruz. 160×160 =2,56

Sonrasında kilomuzu boyumuzun karesine bölüyoruz. 60/2,56 =23,4

23,4 Bizim vücut kitle endeksimiz oluyor.

Peki vücut kitle endeksimizden kilolu yada zayıf olduğumuzu nasıl öğreneceğiz?

Bunun için aşağıdaki tabloya bakmanız yeterli.

vki

Şimdi gelelim ipuçlarına.

Spor

Spor salonuna isterseniz tabiki de  yazılabilirsiniz ama en başından beri dediğimiz gibi spor salonu şart değil.

Günlük 30 dakika yürümeniz ve evde aşağıdaki egzersiz hareketlerini yapmanız yeterli.

Karın sıkılaştırmak için;

karın karın2

Kalça inceltmek için;

kalça inceltme kalça

Yan yağların yakımı için;

yan

Bu hareketleri her gün düzenli olarak yapmalısınız.

İlk başlarda kendinize çok fazla yüklenmemeye çalışın. Çünkü tüm kemikleriniz spora alışık olmadığı için başlarda sürekli ağrıyacaktır.

Su

Bol bol su tüketmeniz gerekli. Su vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olur. Günde 3-4 litre su içmelisiniz bunun için.

Yemek düzeni

Yemekleri hızlı yiyorsanız buna derhal son vermelisiniz! Hızlı hızlı yemek yiyerek kilo vermez aksine kilo alırsınız.

Tabağınızda yemek var ama siz doyduğunuzu hissettiniz. Arkanızdan ağlamasına aldırış etmeden o masayı derhal terk edin! Doyduktan sonra yemek yemek midenizin büyümesini sağlar. Ve ne kadar büyük mide o kadar çok yemek buda eşittir fazla kilo.

Masa başında çalışıyorsanız eğer, Saatte bir kalkıp şöyle bir kemiklerinizi açın. Sürekli sandalyede otura otura oldu o göbekler.

Ve kesinlikle 3-4 saatten fazla aç kalmayın. 4 saatten fazla aç kaldığınızda vücudunuz alarm veriyor ve gerekli enerjiyi sağlamak için vücudunuzda depolanan yağları harekete geçirip sizin kilo almanızı sağlıyor. Yani aç bile kalsanız kilo alıyorsunuz.

Günlük 6 öğününüz olsun. Sabah kahvaltısı en önemlisi kesinlikle atlamayın. Sabah kahvaltınızı 9 gibi yaptığınızı düşünürsek 11 gibi bir elma yada herhangi bir meyve yiyin.

Öğle yemeğinizi yedikten sonra 3 gibi tekrardan atıştırın. Ama atıştırdığınız yiyecekler kalorisiz şeyler olsun. 5 gibi yine bir meyve yiyebilirsiniz. Akşam yemeğini en geç 8-9 gibi yemelisiniz ve akşam yemeğinden sonra kesinlikle hiç bir şey yemeyin!

Kahve

Şekersiz sade kahve içebilirsiniz. Sabahları içtiğiniz sade kahve stresinizi azaltır, odaklanmanızı sağlar ve moralinizi yüksek tutar. Kafein kısa aralıklarla tuvalet ihtiyacını tetikler ve bu da sindirim sisteminizin hızlı çalışmasını sağlar.

Atıştırma hissi

Evde olduğunuz zamanlarda canınız bir şeyler çekiyor ve sürekli bir şeyler atıştırma gereği duyuyorsanız yağsız ve tuzsuz patlamış mısır atıştırabilirsiniz. Patlamış mısırda bulunan bol miktarda antioksidan maddeler ve polifenoller adı verilen bitkisel kimyasalların bulunması sebebiyle sağlık açısından yararlıdır.

Burada bahsettiğimiz şeyleri uygulayarak kilo verme süreciniz hem hızlandırır hem de daha sağlıklı hale getirirsiniz.

 

346 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik