Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Genel olarak aslında yoga insanın kendisini rahatlatması, bedensel ve ruhsal açıdan stresini, üzerindeki baskıyı atması açısından oldukça önemlidir.. Günümüzde de oldukça yaygın olan yoga, geçmişte Budizm dinine ait eski metinlerde, meditasyon vb ile ilgili birçok kavram ile birlikte anılıyor.

images (2)

Günümüzde yoganın, ruh ve bedenen arınmada, tüm duyuları açmada, stresi azaltma ve yok etmede,  hamileler için doğum sırasında ve sonrasında oldukça işe yaraması, sinir sisteminin gevşemesine yardımcı, vücudu esnetmek ve kasları rahatlatıcı, doğru nefes alış verişi ile kalp risklerini önlemek ve kalp atışının düzene girmesini sağlamak gibi birçok etkisi vardır.

images (1)

Yoga yaparken bir yandan da meditasyon yaparız ve bu nedenle de birçok olumlu etkisi vardır yoganın. Birçok faydaya sahip yoganın ilk kullanıldığı zamanlar M.Ö. 900 ve 500 yılları arasına dayanmaktadır.

images

Öncelikle yoga yapmak günümüzde oldukça yaygınlaştı ve bu durum nedeni ile artık insanlar evlerinde de yoga yapabilmekte. Tabii bir uzman tavsiyesi eşliğinde ve meditasyon merkezlerinde olması herkes için oldukça yararlı, fakat elbette evimizde eşimiz, çocuğumuz, arkadaşımız, ailemiz ile de yapımı oldukça basit. Öncelikle yoga hakkında birkaç video izlemelisiniz ve tabii ki buna ilgi duyup bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Yoga hareketlerini eksiksiz öğrenmek, yogaya başlamanızdan itibaren dikkatinizi dağıtmadan ilerlemenize yardımcı olacaktır. Aksi taktirde bu hareket neydi, acaba şöyle mi nefes alacaktım gibi düşünceler içerisine girerseniz yoğunlaşamaz ve aklınızı dağıtırsınız.

sdfasdfadfasg

Bu nedenle öncelikle bir yoga matı edinmelisiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler giymeli, birkaç mum ve güzel kokulu tütsü ile meditasyonunuzu destekleyebilirsiniz. Başlamadan önce mutlaka kendinize bir program yapmalı ve başladıktan sonra düzeninizi bozmadan yoga yapmalı ve stresi unutmalısınız. Sadece mutluluğa odaklanmalı ve rahatlamayı amaçlamalısınız. Elbette yoga yapmadan önce birkaç ısınma hareketi ve esneme hareketi yapmalısınız.. Ki bu yoga esnasında oldukça işinize yarayacak, böylece kemik ve kaslara zarar vermeden yoga işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bir de başlamadan önce yanınıza küçük bir havlu ve biraz su almayı ihmal etmeyin!

Buyurun size Zeynep Çelen ile yoga dersi! ;

396 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber