Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

0

Yeşil Çay: Siyah çay, yeşil çay vb. tüm çaylar bu bitkiden üretilir. Uzakdoğu’da, bu bitki tıbbi amaçlı kullanılır. Ayrıca, yeşil çayın M.Ö. 3000 yılına dayanan bir hikâyesi olduğu söylenir. Hikâyeye göre bitki, Çin imparatorunun gözünün önünde kaynayan suya düşer ve o zamandan beri birçok şey için kullanılmaktadır.  Yeşil çay, dünya üzerinde sudan sonra en çok tüketilen içecektir.

Yeşil-çay-Nasıl-hAZIRLANIR
Kullanıldığı amaçlardan bahsedelim biraz. Etkili bir yükseltgeme önleyicidir. Bilmeyenleriniz için, yükseltgeme önleyici nedir bunu da açıklayayım. Yükseltgeme önleyici, diğer adıyla antioksidan. Kimyasal bir madde olup, hem vücut tarafından üretilir hem de besin olarak dışarıdan alınır. Dışarıdan alınan antioksidanlara; A,C,E vitaminleri ve Selenyum girer.  Antioksidan ne işe yarar peki? Metabolik faaliyetler sonucu oluşan olumsuzlukları geciktirmeye yarar. Bu metabolik radikaller, yaşlanmanın olumsuz etkileridir. Şimdi diğer kullanım amaçlarından bahsedeceğim. Yeşil çay, kansere karşı bir mücadele aracıdır. Buna karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar, çayı günlük kullanan Asya ülkelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların, balık ve soya tüketiminin devamlılığı sonucu araştırmayı etkilediği de ortaya konulmaktadır. Stresi azaltır, gribi önler. Zararlı kolesterolü düşürme etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırır bu sebeple birçok insan kilo vermek için kullanır. Diş eti sağlığını korur ve diş çürüğünü engeller. Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir.

yesilçayyeşilçay
Ying-Yang teorisiyle bu duruma açıklık getirecek olursak; “Her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde de bir iyilik vardır.” Duruma uyarlayınca her iyi şeyin en az bir kötü yanı vardır. Yeşil çay birçok şeyin şifası olmasının yanı sıra; doğum kontrol hapları, bazı antibiyotikler, aspirin, yüksek tansiyon ve kalp ilaçları, kalp ritmini düzenleyen ilaçlar, anksiyete ilaçları ve kimyasal tedavi ilaçlarıyla kullanımında yan etki yapabilir. Aşırı tüketim ise; sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, -içinde bulundurduğu kafein sebebiyle bazı kişilerde- kusma, mide bulantısı, ishal ve iştah kaybına sebep olabilir. Bu sebeple, doktorunuza danışmadan içmemeniz önerilir. Psikolojik rahatsızlıkları olanların, hamile ve emziren kadınların tüketmemeleri belirtilir.

Buraya nasıl demlenmesi gerektiği hakkında bir link bırakacağım uyarsanız sizin için daha yararlı olur → https://www.youtube.com/watch?v=zdgvfCmgLmM

297 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber