Yağlar Kas’a dönüşür mü? – Şehir Efsaneleri Bölüm 1

0
Showing 1 of 1

Birçok insanın Fitness’a başlamadan önce veya normal yerken bile büyük bir bahane ile, arkadaşlarından duyduğu ile birlikte yağlanıp sonra da kasa çevirmeye çalışacağını duymuşuzdur. Şu an bu o kadar büyük bir efsanedir ki hayatında hiç Fitness yapmamış bir insan bile bu efsaneyi bilerek, Fitness’a başlamadan önce bisküvi ve cips gibi abur cuburlar yiyerek kendine bir bahane uydurur ve kilo almaya çalışır.
Aslında gayet mantıklı gelen bu efsaneyi uyguladığımızda gerçekliğini de pekâlâ görürüz. İlk başta yağlanır sonradan diyet yaparsak yağlar kasa dönüşmüş gibi olur.
Az da olsa bir biyoloji veya anatomi bilginiz varsa bu şehir efsanesinin aslında çok saçma bir şey olduğunu idrak etmeniz kolay olacaktır.
YAĞLAR VE KASLAR AYRI DOKULARDIR!

Bu yüzden yağ yakıldığı zaman kasa dönüşmesi göz önünde canlandırılınca da bir o kadar imkansızdır (keşke öyle olsa :).

 

Kas dokusu

image
Yağ dokusunun bir katman altındadır. Adeta canlı bir hücredir. Beslenmek ister, enerji harcar, beyin fonksiyonları ve aminoasitler ile direkt olarak bağlantılıdır. Bu yüzden kolumuzu kaldırmamız veya indirmemiz kaslar sayesinde olsa da bu emri veren beyindir.

 

Yağ dokusu

image
Kas dokusunun bir üstündeki dokudur.

Yağlar canlı hücreler değillerdir.

Enerji harcamazlar, hiçbir hareket kabiliyeti sağlamazlar.

Tek yararları sıcaktan korumak ve güçtür. Evet yanlış okumadınız güç. Bu yüzden çoğu ağır kaldıran insanların istemsizce göbekli olduğuna şahit olmuşsunuzdur (sadece powerlifterlar).

Aynı zamanda yere düştüğümüzde kasın zedelenmesini de önleyebilirler.
Yağlar kısaca tanımlanacak olursa; biz bir besini yediğimizde eğer o bizim işimize yaramıyorsa, vücut bunu bir yerde depo eder. Bu da yağdır. Yani vücudumuz her zaman genetik olarak hayatta kalma (survival) modundadır. Eğer bir gün yiyeceği biterse, yağlarını kullanmaya başlar ki kolu kaldırabilecek enerjiyi de ondan alır. Diyet yapma mantığı da burdan esinlenerek yapılır.

Kas ve yağ dokusunun iki ayrı doku olduğunu ve arasında uçurumlar kadar fark olduğunu öğrendik.

Bu kadar uzatmak istemezdik ama yağın kasa dönüşmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

Bu efsanenin kökeni ise Bulk ve Definasyon dönemlerinden esinlenir.

image

Bulk, hem protein hem de proteini kaslara iletecek karbonhidratı gereğinden fazla yeme dönemidir. Dolayısıyla vücut kilo alır.

Definasyon, karbonhidratı azaltıp proteini yine yüksek seviyede tutma dönemidir. Dolayısıyla vücut besin bulamayınca yağları kullanır.

Bu diyetten sonra vücut yağlardan kurtulur ve kaslar belirginleşir.

Buna da halk dilinde “yağları kasa çevirme” denir.

Bugünlük bizden bu kadar. Sağlıkla kalın!

387 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber