Türk Bilim İnsanı Hande Özdinler Als Hastalarına Umut Oldu!

0

ALS NEDİR?

Sinir hücrelerinin çalışma bozukluğundan doğan bir hastalık olan ALS (amyotrophic lateral sclerosis), hareketimizi sağlayan, sinirlerimizle bağlantılı olan, beyin ve omurilikte bulunan sinir hücrelerini yavaş yavaş öldürüyor ve böylece felce yol açıyor. Konuşmada zorluk, hareket edememe ve ilerili düzeylerde nefes alma zorlukları ile de karşılaşılıyor.. Buna rağmen hastanın beyin fonksiyonlarına birşey olmadığı için hasta algılayabiliyor, hatırlayabiliyor, anlayabiliyor, hissedebiliyor, düşünüp hayal kurabiliyor fakat hareket edemiyor.. Ve dediğimiz gibi ileri safhalarında da bu nefes almaz zorluğuna kadar ilerliyor..

image

Boğaziçi Üniversitesi Genetik Bölümü Mezunu Dr. Hande Özdinler ALS hastalarına umut oldu!

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu Hande Özdinler ALS hastalarının ölen nöronlarını izole etmiştir. Ölen nöronları izole ederek bunu başaran ilk bilim insanı olarak tarihe geçmiştir.

image

ABD Hükümeti 2,5 Milyon Dolar Katkıda Bulundu

ABD bu rekor bağış karışısında bizi oldukça şaşırttı. Ancak NIH in bu konuda yaptığı yardım Türk bilim kadınını bir hayli sevindirdi. Bunun üzerine bilim kadını yaptığı açıklamada;
“Bu zamanda finansal destek bulmak oldukça zor, NIH buluşumuzun önemini anladı ki çalışmalarımıza 2,5 milyon gibi rekor bir katkıda bulundu.” dedi.

Florasan Işığıyla Ölü Hücreleri Kolayca Gördüler!
Henüz nedeni bilinmeyen, çaresi bulunamayan ve hızla yayılan bu hastalığa umut oldular. Özdinler ve takımı, yaptığı bu çalışma sayesinde; ölü hücreleri rahatlıkla görerek, ölen hücrelerin ölüm nedenlerini, hücresel, mekaniksel ve genetik faaliyetlerini rahatlıkla inceleyerek bunu önlemek için daha sağlam çalışmalar yapılabileceğini belirtti.

362 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply