Whatsapp’ın Kuruluş Hikayesi

0

Bu hikaye işin aslında  92’li zamanlara dayanıyor. Jan Koum adında vefakâr genç, Ukrayna’dan Kaliforniya’ya annesiyle taşınıyor. İş daha ayrıntısıyla;

16 yaşındayken annesiyle birlikte ABD’ye, Mountain View’e taşınıyor.

Geçimlerini yemek fişi toplayarak sağlayan annesi para konusunda fazlasıyla sorunlar/sıkıntılar yaşıyor.. Koum’da bir süpermarkette temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlıyor…

Koum okul ve işinin yanında programlama öğrenmeye başlıyor ve woowoo hacker grubuna katılıp serverlara sızıyor ve hatta yeri geliyor Napster ortaklarından Sean Fanning’le bile konuşuyor.

images (8)

Zor şartlar altında da biten lisenin ardından, San Jose Devlet Üniversitesi’ne girer ancak para ihtiyacı işi gerektirir. Güvenlik denetçisi olarak çalışmaya başlar. Vefâkarlık 🙂

Kuruluş temelleri burda biraz biraz atılmaya başlıyor bu hikayede. Koum, Whatsapp’ın diğer ortağı Brian Acton’la tanışır.

Koum ve Acton ilerleyen zamanda Yahoo ile iş görüşmesi yapar ardından altyapı mühendisi olarak çalışmaya başlanır. Tabii bu vefâkar gencimiz bir yandan da üniversite eğitimine devam ediyor.

2009’da Yahoo kazancı sonucu biriktirdiği para ile iPhone alan Koum, App Store’dan gelen ilhamla bu uygulamanın fikirlerini çıkarmıştır.

O zamanlar WhatsApp şimdikinin aksine çöküyor, takılıyor ve sadece arkadaşları tarafından biliniyor haldedir. Koum tam pes aşamasına gelmiş ve bir işe yaramaya başlayacakken Acton tarafından gelen destekle bu fikirden ters köşe yapar,çabalarını arttırır.

images

Koum’a biraz daha çaba kararı alır ve ardından Apple’dan gelen destekle WhatsApp’in dönüm noktasını gerçekleştirir.

396 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply