WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Sistemi

0

WhatsApp’a gelen ; “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.” yazısı bir çok kullanıcıyı heyecanlandırdı.Peki bu yazı ne demek?

WhatsApp programı neredeyse dünya üzerinde en çok kullanılan mobil uygulama durumunda ve bu uygulama birçok alanda kullanıyor. En özel bilgi ve sohbetler de Whataapp üzerinde yapılıyor. Haliyle güvenlik bizim için çok önemli.

Uçtan Uca Şifreleme Yöntemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp, uçtan uca şifreleme yöntemi ile gönderilen mesajların gönderen ve alan kişi arasında şifreli iletimini sağlamış olacak. Open Whisper Systems ile Whatsapp işbirliğinin bir ürünü olan uçtan uca şifreleme sayesinde Whatsapp en güvenli mesajlaşma yazılımı haline geldi. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi siz ve mesajlaştığınız kişi uygulamamızın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür. Pek çok mesajlaşma uygulaması mesajları sadece siz ve kendileri arasında şifrelemektedir. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi ise gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Bunun sebebi ise mesajlarınızı bir kilit ile güvelik altına almış olmanızdır. Kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ayrıca her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir şifresi bulunur. Ve bunların hepsi otomatik olur.

Güvenlik Kodu Onayı Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

WhatsApp uygulamasına gelen konuşmalarını gizlemek yani şifrelemek istediğiniz kişinin telefonunda yer alan QR kodunu okutarak bu şifreleme sistemini aktif hale getirebilirsiniz. WhatsApp uygulamasına gelen güvenlik kodu onaylama sistemini sizlerde aktif ederek belirlenen şifrelerden herhangi birini aklınızda tutarak kolaylıkla şifreleme sistemini kullanabilirsiniz.

Şimdilik sizler için kötü haber; herkesin mesajını şifrelemek mümkün değil bu yüzden önünüze gelen bütün arkadaşlarınızın sohbetini şifrelemeyi denemeyin. Şifrelemek istediğiniz kişinin WhatsApp profiline giderek burada yer alan şifreleme sistemine dokunun ve ardından açılan QR kodunu arkadaşınızın telefonundan taratarak güvenlik sistemini aktif hale getirebilirsiniz.

323 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Saçmalama canım ben Jüpiter kızıyım

Leave A Reply

Ankara Temizlik