Vücut kondisyonu nasıl geliştirilir?

0

Siz de 2-3 merdiven çıkınca bacakları ağrıyan, arkadaşıyla öylesine koşu yarışı yaptıktan sonra zor nefes alan, sigaraya boğulan ve tek ayak üzerinde 10 saniye bile duramayan tayfadan mısınız? Öyleyse bu yazıya çok dikkat edin!

Öncelikle kondisyonun tamamen kardiyovasküler (kalp ritmi) ile alakalı olmadığını; aynı zamanda yapılan antrenmanlara göre de değiştiğini söylemek gerekir. Eğer fitness ile uğraşıyorsanız, siz bile kondisyonunuzu geliştirmelisiniz ki ağırlık antrenmanlarında çok daha iyi sonuçlar alın. Eğer hiç antrenman yapmıyorsanız, sadece ağırlık çalışan birisinin bile kondisyonu sizden daha iyi olacaktır. Bundan şüpheniz olmasın. Gün içerisinde hareket, en önemli etkendir. Oturdukça kalp ritmi normalleşir fakat gezdikçe ve enerji döngüsü yaptıkça bu kalp ritmini ortalamanın üzerinde tutabilirsiniz.

Dolayısıyla ilk hedefimiz; HAREKET!

hareket
Bir enerji döngüsü yaparak (ye-yak) hem daha çok yemek yiyebileceğiz; hem de kalp ritmini ortalama seviyede tutacağız.

Eğer antrenmanlarınıza 10-15-20 veya herhangi bir dakikada (45 dakikadan fazla olmamalı) koşu eklemelisiniz. Ama koşu ritmini yavaşta değil ortalama tempoda yapmalısınız. Eğer belli bir sınırda kalıyorsanız, yavaş koşu temposunda yürüyebilirsiniz. Bu size daha çok kalori yakımı sağlayacaktır.

 

İkinci hedefimiz; TUMBLR TÜRKİYE!

sporr
Şaka yok, reklam yok! Eğer sitemizden “spor” kategorisindeki yazılarımızı takip ederseniz, sizin için uygun olan kondisyon geliştirici egzersizleri bulabilirsiniz.

Ha yok siz çok üşengeçseniz, buyrun efendim sadece bazıları :   Plyometrics     –     Hiit

Üçüncü hedefimiz; SÜREKLİLİK!

Aslında yazılarımızda detaylı bilgi var. Ama ek olarak, süreklilik; spor hayatımızdaki en önemli etkendir. Ne kadar yapabildiğiniz, ne hızda yaptığınızdan çok önemli olan şey sürekliliğinizdir. Eğer gerçekten kondisyonunuzu kazanmak istiyorsanız sporlarla ilgilenmeli ve onları her daim bir planda tutmalısınız.

Plyometrics‘i haftada 1, Hiit‘i de haftada 1 veya 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Eğer çok öyle sporla uğraşan birisi değilseniz ilk başta Hiit‘ten başlayın ve büyük ihtimalle bitiremeyeceğinizden dolayı bitirmeye de çalışmayın. Süreklilik ile birlikte yapabilme oranınız artar ve Hiit antrenmanını bitirebildiğiniz andan itibaren Plyometrics için hazırsınız demektir.

Dördüncü hedefimiz; BESLENME!

ayurvedik-beslenme-nedir1
Sizden son ve önemli bir ricamız olarak; lütfen artık cips falan yemeyi bırakın. Bunlar sindirime zararlıdır. Göreceksiniz ki 1 paket cips yedikten 2-3 saat sonra bile bu kondisyon antrenmanlarınızı yapamayacaksınız. Zorlarsanız da malum kusacaksınız. Bu yüzden ağır besinlerle beslenmek yerine sade ve yeterli beslenmek her zaman sizi bir adım ileriye taşır. 1 paket cips yiyene kadar 1 tabak yulaf ezmesi yerseniz bu size kat kat yarayacaktır.

Yulaf ezmesinin yararları için : Tıklayınız

E tabi, zor olacak sizin için ama buna değeceğine emin olun.

Bugünlük bizden bu kadar! Sağlıkla ve sporla kalın!

293 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply