Vatanım Sensin:Dizi İncelemesi

0

Türk televizyonları olarak bir çok tarih dizisine şahit olduk.Sadece haremi konu alan tarih dizilerinden tutunda öz tarihimizi anlatan muhteşem dizilere kadar.27 Ekim 2016 tarihinde Kanal D ekranlarında ilk bölümü yayımlanan Vatanım Sensin dizisi ülke genelinde oldukça sevildi.

vatanım sensin afiş ile ilgili görsel sonucu

Baş rollerini Halit Ergenç,Bergüzar Korel ve Onur Saylak’ın paylaştığı dizi,daha Türkiye’de yayına girmeden yoğun ilgi görüp yurtdışı satışları başlayan dizi 13. bölümüne bile gelmeden bugüne kadar Türk dizilerinin hiç görmediği yüksek satış rakamlarına ulaştı ve 50 ülkede satışı gerçekleşti.Kanal D yayıncı kuruluşundan yapılan açıklamada dizinin 160 ülke satışına ulaşması beklendiği açıklandı.Sadece Asya değil,Amerika,Avrupa ve Afrika gibi geniş bir coğrafyaya yayıldı.

vatanım sensin afiş ile ilgili görsel sonucu

Kısaca konusu şöyle:

Balkan harbinin sonlarına doğru Selanik’te bir binbaşıdır Cevdet (Halit Ergenç); vatanı için yiğit bir asker, karısı Azize’ye (Bergüzar Korel) tutkun bir aşık; çocukları Ali Kemal, Yıldız ve Hilal’e  şefkatli bir baba, anası Hasibe’ye ise hayırlı bir evlattır.

Kan Kardeşi Tevfik’le beraber cephede vatan topraklarını kaybetmemek için var gücüyle direnirken başına gelen kalleş bir olay her şeyi alt üst eder. Cevdet ailesinden kopmaya mecbur kalır.  Selanik’ten İzmir’e göç etmek zorunda kalan Azize’ye ise Tevfik yardım eder.

Bununla birlikte gelişen olayları konu edinen dizinin hiçbir bölümü sakin geçmiyor buna emin olabilirsiniz.Bu perşembe 17.bölümü yayımlanacak olan diziyi benim gibi sonradan izlemeye başlarsanız Kanal D’nin kendi sitesinde eksiksiz bölümleri var.

Gelelim her dizide olduğu gibi sizi benim gibi etkileyecek bazı sahnelerine:

Biraz spoiler olacak ama bu sahneyle birlikte diziyi izleye karar vermiştim.

vatanım sensin vatan sağolsun gif ile ilgili görsel sonucu

Cevdet Albayın vatansever küçük kızı Hilal’in idam sahnesinden bir gif.

Ve diğer bir sahne:

Halide Edip ve küçük bir çocuğun arasında geçen konuşma

Her tarih dizisinde olduğu gibi bu dizininde aşk sahneleri var.Fakat o kadar ölçülü ve o kadar edebi konuşmalarla harmanlanmış ki asla ”tarih dizisinde bu olamaz” böyle bir moda girmiyorsunuz.Dizinin Cevdet ve Azize karakterleri zaten mükemmel bir aşk yaşarken beklenmedik aşklarda doğacak gibi görünüyor.

Buyurun bonus olarak size muhteşem bir sahne bırakıyorum buraya.

”Gelin,bekleriz.Başımızla beraber.Ama o başı eğmeye geliyorsanız biliniz ki kesmeye gelir ama eğmeye gelmez boyumuz.”

542 total views, 5 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Bursa-19/Grafik Tasarım

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber