Uzay Neden Karanlıktır?

0

4.6 milyar yıl yaşında olan Güneş, Dünya’nın ışık kaynağı haline gelen ve gündüzleri bizi ışığıyla aydınlatan bir yıldızdır. Peki hiç düşündünüz mü, uzay içinde milyarlarca yıldız barındırmasına rağmen neden karanlıktır?
Yüzyıllar boyunca bir çok bilim adamı bu sorunun yanıtını bulmaya çalıştı. Johannes Kepler ve Edmond Halley de bu bilim adamlarına dahil. Şöyle bir bakınca soru gayet basit gibi gelebilir ancak cevabı biraz karmaşık. Dünya’nın çevresi atmosferle kaplıdır. Güneş’in yaydığı ışıklar atmosfer içerisindeki su damlacıklarına, tozlara ve gazlara çarpar ve her yöne dağılır. Dağılan ışıklar cisimlerden yansıyarak onların şekil ve renklerini görmemizi sağlar. Yani eğer uzayın boşluk olduğunu ve yıldızlardan yayılan ışığın çarpacak bir yeri olmadığını düşünürsek uzayın karanlık olması rahatlıkla açıklanabilir bir durum olur.

1690591676

Ancak durum bu kadar basit değil. Ay’a çıkan bir astronotu düşünelim. Ay’da atmosfer yok. Bu yüzden Ay’dan Dünya’ya bakan biri etrafı karanlık görür. Peki Dünya’dan uzaya bakan biri uzayda milyarlarca yıldız olmasına rağmen uzayı neden karanlık görür? Bu duruma Olbers paradoksu deniliyor. Paradoksu 1823 yılında paradoksa adını veren bilim adamı Heinrich Olbers ortaya atmıştır. Paradoksu çözmek adına bir çok açıklama yapıldı. Bunlardan en önemlisi ve kabul görüleni uzayın sonsuz olmadığı var sayılarak ortaya atıldı. Evren yaklaşık 14.7 milyar yaşında. Yani Dünya’dan 14.7 milyar ışık yılındaki yıldızları görebiliriz. Bu da yıldızlardan çıkan ışığın henüz bize ulaşmadığını gösterir. Tabi bu açıklama da dahil olmak üzere henüz hiç bir açıklama yeterince mantıklı ve kabul görülmüş değil. Uzayın karanlık olmasının sebebi hala tam olarak bilinmemesiyle birlikte paradoks da hala çözülemedi.

623 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply