Uzay Hakkında 10 İlginç Bilgi

0

Herkese merhaba, bu yeni yazımızda sizlerle uzay hakkında 10 ilginç bilgi paylaşacağız.

1.

lololo

Diyelim ki Jüpiter’e gitmen mümkün olsaydı ve atmosferden geçebilmeyi başarsaydın ;ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaktın! Jüpiter devasa,hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz topudur.

2.

Jüpiter gezegeninin yüzeyi.

Jüpiter gezegeninin yüzeyi.

Kendi etrafında dönen en hızlı gezegen Jüpiter’dir.Yani Dünya’da 24 saat size yetmiyorsa Jüpiter gideceğiniz son gezegen olmalı.Burada birgün sadece 10 saat.

3.

uranüs-770x430

Uranüs’ü diğer gezegenlerden farklı kılan çok özel bir yönü bulunmaktadır.Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğim ile! Tam da yuvarlanan bir topa benzer.Bu özelliği yüzünden Uranüs’te bir mevsim 21 yıl sürer.Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıktır!

4.

profil-fotonuza-isin-kilici-ekleyin-2_640x360

Yıldız Savaşları hayranlarını üzmek istemem fakat uzayda lazer ışınlarını göremezsiniz.Dünya’da ışığı görünür kılan havadaki tozlardır.

5.

oly

En büyük dağ ünvanına sahip  “Olympus Mons” dağı komuşumuz Mars’ta bulunur ve tam 21 km yüksekliğindedir.

6.

2-venus

Mitolojik açıdan Güzellik veAşk Tanrıçası Afrodit’i temsil eden Venüs aslında hiçte hayal edildiği kadar güzel değildir.Atmosferi karbondioksitten oluşan gezegen asit yağmurları,lav nehirleri ve güçlü asit yağmurları ile adete bir cehennem gibidir.

7.

uzay1

1977 yılında, 72 saniye süren ve uzayın derinliklerinden gelen gizemli sinyalin kaynağı,nasıl geldiği, neden gönderildiği hala çözülememiştir.

8.

uzay ağlamak

Teknik olarak uzayda ağlamak mümkün değildir. (Gravity filmini izleyen arkadaşlar bilir.)Uzayda yer çekimi bulunmadığından göz yaşları süzülmek yerine havada tanecikler olarak asılı kalır.

9.

bir-astronotun-gozunden-uzay-yolculugu_8001679-1623_1920x1080

Daha önce uzayda görev yapmış olan astronotlar uzayın yanık et, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi koktuğunu halkla paylaşmıştır.

10.

tag

Tardigrad, Dünya üzerindeki en dayanıklı canlı olup vakumlu uzay ortamında 10 yaşayabilmektedir.

524 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Test,Astronomi ve Gündem Editörü

Leave A Reply