Uyku ve sağlıklı yaşamın ilişkisi – Kaliteli uyku için neler yapılmalı?

0

Uykunun sağlıklı yaşam ile direkt olarak bağlantılı olduğunu hepimiz biliyoruzdur az çok. Eğer bir diyet yapıyorsanız, eğer bir spor yapıyorsanız sonuçlarınızı ve hedeflerinize ulaşmanızı engelleyecek veya etkileyecek olan tek şey uykudur. Bu yüzden uykumuza dikkat etmeli, sağlıklı yaşama 1 adım daha yaklaşmalıyız.

Uykunun önemi

Eğer uyku olmazsa de-şarj olamayız. Ve eğer düzenli uykumuz olmazsa bu sefer kendimizi halsiz, yorgun bile hissedebiliriz.

Uyku sırasında growth hormonu (GH) dediğimiz büyüme hormonu salgılanır!!

hastane-merkezi-saat-zaman

Bu hormonun salgılanma saatlerinin en yüksek olduğu saatler 23.00 ile 3.00 arasıdır. Yani eğer o saatlerde uykuda uyuyor olursanız (yatakta değil, bildiğin uykuda olmak) hormonlarınızı çok iyi geliştirebilirsiniz ve sağlıklı yaşamın en büyük temelini atmış olursunuz.

Önce bir düzen oturtun!

Rüzgara kapılıp yaşamayın. Her şeyinizin bir planı olsun. Derse gitme saatiniz, spora gitme saatiniz, yemek yeme saatiniz ve yatıp kalkma saatiniz. Düzensiz uyku, düzensiz hayat demektir. Ve tabii ki de düzensiz hayat, düzensiz uyku demektir.

Yatak düzeninize dikkat edin!

Eğer yatağı sadece uyumak için değil; telefonla oynamak veya yemek yemek gibi gereksiz işlerinizde kullanıyorsanız yatağa gittiğinizde hemen uykunuz gelmez. Bu yüzden yatağınızı sadece uyumak için kullandığınızdan emin olun.

Daha kaliteli uyku için neler yapılabilir?

man-sleeping

Bilindiği üzerine uyku çok hassas bir etkendir. Ortamın sıcaklığı, gürültüsü ve ışık seviyesi çok önemlidir.

Ortam sıcaklığı, çok sıcak olmamalıdır. Hafif serin olmalıdır ama kesinlikle soğuk olmamalıdır.

Gürültü, neredeyse hiç olmamalıdır. Elektronik cihaz sesleri gibi sesler olmamalıdır. Belki arkadan bir melodi sesi veya vantilatör, klima gibi cihazların sesleri uyumanıza yardımcı olabilir.

Işık seviyesi, hiç olmamalıdır. Zifiri karanlıkta, burnunuzun ucunuzu bile göremeyeceğiniz bir odada uyumalısınız. Bu, büyüme hormonunu tetikler!

Gece mümkün olduğunca uykunuzu bölmemeye çalışın. Eğer tuvaletiniz geldi diye kalkarsanız, mümkün olduğunca ışığa bakmamaya özen gösterin. Yok telefona mesaj gelmiştir, yok azcık Facebook’ta takılayım falan böyle şeyler olmasın!

Uyumadan önce fazla aç olmayın. “Uyumadan önce yemek yersen kilo alırsın!” gibi şehir efsanelerine inanma! Evet, belki mideni zorlarsın ama böyle bir şey yok. Yatmadan 1 saat önce 30-35 gram karbonhidrat size çok iyi gider. Büyüme hormonunuzu tetikler.

Ama karbonhidrat hakkında ne yemeniz gerektiğini siz belirlersiniz. Deneme ve yanılma yöntemi ile her besini deneyin. Kimi insanlar kefir, ayran gibi şeyler tüketirken (yağ yakımına da yardımcı olur), kimi insanlar da peynir ile rahat uyur.

Umarım yardımcı olabilmişizdir. Bugünlük bizden bu kadar!
Sağlıklı kalın!

315 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik