USB Flash Bellek Formatlama, Sıfırlama Nasıl Yapılır?

0

Kullandığınız USB belleklerinize virüs bulaşması ya da kendi tercihiniz ile format atılması gerekebilir. Formatlamak istediğiniz USB belleklerinizde öncelikle önemli verileriniz varsa yedeklemenizi öneririz. USB belleği formatlama işlemi bilgisayar ile yapılacağından bilgisayarınızın USB girişlerinin çalıştığından emin olun. Sizlere USB bellek nasıl sıfırlanır kısaca anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle önemli belgelerinizi kaydetme işlemini yapmalısınız. Bunun için USB belleğinizi bilgisayara bağladıktan sonra ayırmak istediğiniz belgeleri arşivleyin, bilgisayarınıza yedekleyin. Çoğu kişi Winrar dosyasında kayıt eder fakat virüs bulaşmış olan USB belleklerde tüm dosyaların temizlenmesi daha doğru bir formatlama yapılmasını sağlar.

Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz USB bellek bilgisayarım menüsünde çıkarılabilir disk olarak görünecektir. Bu disk üzerine gelerek sağ tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘biçimlendir’e tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan yeni pencerede ayar yapılması gerekecektir. Bu kısımdan hızlı biçimlendir seçeneğini seçip başlat butonuna tıkladığınızda USB belleğiniz formatlanmaya başlayacaktır.

Çok sık kullanılan, sadece birkaç işlemde yapılan formatlama işlemi basit ve pratik olduğundan çoğu kullanıcı sürekli olarak USB belleklerini formatlama işlemine başvurabilmekte. USB belleğin içerisinde yer alan virüslü herhangi bir dosyayı da temizleme yapmak için bilgisayarınızda mutlaka virüs programınızın olduğundan emin olarak işleme başlamalısınız. Bazı durumlarda USB bellek ile bilgisayarlara da virüs bulaşabilmekte. İstenmeyen bu zararlı durumlar hem bilgisayara hem de USB belleklere zarar verebilmektedir. Bu yüzden gerçek ve tam korumalı bir virüs programınızın bilgisayarınızda yüklü olmasını tavsiye ederiz.

433 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply