Nikola Tesla Kimdir?

0

10 Temmuz 1856 Hırvatistan’ın Smijlan kasabasında beş çocuklu ailenin evladı olarak dünyaya gelen Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikan mucit olup Fizik ve Elektrofizik uzmandır. Dahinin sıradışı bir hafızası olup altı dil bilmektedir. Nikola Tesla daima giyinişine önem verirdi ve her zaman şık, titiz ve temiz kıyafetler giyerdi.  Çok sık karşımıza çıkmayan Nikola Tesla, dünyayı değiştirecek ”kullanılan yada kullanılmayan” bir çok icada imza atmıştır. Eğer icatlarını sıralarsak bunların en önemlisi ”Elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin” deneysel olarak Londra fuarını aydınlatarak ispatlamasıdır.

nikola-tesla-1890

Günümüzde bilinen tüm iletişim teknolojisinin, uzay teknolojisinin, kablosuz iletişim gibi birçok şeyin temelini Nikola Tesla atmıştır. Nikola Tesla ”Anlaşılmayan Dahi” olarak bilinir. Diğer dahilerden onu farklı kılan çok şey vardır. Mesela Nikola Tesla yaptığı deneyler ile ilgili hiçbir zaman not almamıştır. Bazıları Tesla’nın akıl hastası bir sosyopat olduğunu  düşünüyor.

Nikola Tesla 1884’te ilk defa Birleşik Devletlerine geldiği zaman Thomos Edison için çalışmalarda bulunmuştur. Edison henüz ampülün patentini almıştır ancak elektriğin dağıtımı için için bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Bunun için Tesla çalışmalarda bulundu ancak aralarında gerçekleşen kavga yüzüne Tesla, Edison’a küserek yolunu ayırmıştır. Ve Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı özür dilemek için için yanına çağırtmış fakat Tesla ” Vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatlar bularak geçiririm” diyerek Edison’un yanına gitmeyi reddetmişti. Eğer iki mucit küs olmasalardı büyük başarılara imza atabilirlerdi.

401 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply