Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Nasıl Yapılmalı? LYS Tercih Robotu!

0

LYS sonuçları açıklandı açıklanalı herkeste bir heyecan.. Acaba kaç puan aldım? Nereye gidebilirim? İstediğim bölüm olabilecek mi? Bu üniversite mi şu üniversite mi?.. Artık tercih dönemi başlıyor ve binlerce aday tercih için çok heyecanlı.. Hayatlarının bu dönemden sonrası bu tercihlere göre şekillenecek adaylar çok dikkatli olmalı ve geleceğini, beklentilerini, isteklerini ve en önemlilerinden biri olan yapacağı şeyi sevip sevmediğini göz önünde bulundurmalı..

CnhNkUoXEAA33kOadsfasdf

 

Birkaç gün önce açıklanan sınav sonuçları ardından gözler ÖSYM’nin tercih kılavuzunda..

 

Not:Tercih süresi 26 Temmuz – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasındaymış. Tercih bildirim işleminizi yaptıktan sonra tercih süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih yaptıktan sonra ise bunun bir kopyasını yazılı olarak elinizde bulundurun.

Tercih yapmak için; ÖSYM sonuç belgenizi kısa sürede aktarabileceğiniz bu sistemden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Üniversitelerin ve Meslek Yüksekokulları’nın yeni açacakları bölümler hariç tüm bilgileri Tercih Robotu‘nda bulabilirsiniz.

TercihRobotuguncellendi

Tercih Yaparken şunlara dikkat edilmeli;

 • Tercih yaparken aldığınız puana göre değil de başarı ortalamasına göre tercih yapmalısınız.. Sadece puanı düşük veya yeterli diye yerleşebileceğinizi düşündüğünüz bir bölümü tercih listenizden çıkarmalısınız. Öylesine yerleşeceğiniz bir bölümün ileride istemeyebilirsiniz, iş imkânı var mı veya yapabileceğiniz bir meslek türü olup olmadığını dikkate almanız çok önemli.
 • Başarı sırasını göz önüne alarak tercih yaparken en çok istediğiniz bölüm ile en son tercih ettiğiniz bölümlere göre bir sıralama yapmalısınız. En üstteki tercihiniz ile en alttaki tercihiniz arasındaki başarı puanınızın farkı 4-5 bin gibi bir fark ise ölü tercih yapmış olursunuz.
 • Hangi bölümü daha çok istediğinize karar vermeli, diğer tercihleri listeden çıkarmalısınız.
 • Yerleşebilseniz bile gitmeyi istemediğiniz bölümleri tercih listenizden çıkartmalısınız.
 • Yerleştirildiğiniz takdirde kayıt yaptırmazsanız dahi bu yerleştirme size bir sonraki yıl başarı katsayısında düşme olarak yansıyacaktır.
 • Tercih yaptığınız bölümle ilgili mutlaka bir ön araştırma yapmalı ve konu komşu eş dosta sorup, oradan mezun olan veya oraya giden bir yakınınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Ve elinizden geldiğince boşta kalmamaya özen gösterin..

images (1)

Türmak Okulları Rehber Öğretmeni Hasan Doğan ‘’Öğrenciler tercih listelerini 5-15-4 taktiği ile doldururlarsa yüksek ihtimalle uygun bölüme yerleşirler.’’ açıklamasını yaptı..

Peki 5-15-4 taktiği nedir?

Adaylar 24 tane tercih hakkına sahip. Bu nedenle 5-15-4 taktiğini kullanarak bu şablonu doldurmaya özen göstermeliler.

‘’Öncelikle 5 tane yerleşme ihtimalinizin zor olduğu ancak istediğiniz bölüm veya üniversiteyi en başa yazın. Ardından 15 tane ise normal sıralamanızın max 6-7 bin yukarısında ya da aşağısında olduğu yerleri tercih ederek şablonu doldurun. Herhangi bir sürpriz durumla karşılaşmamak için ise son 4 tercihinizi kesinlikle kazanabileceğinizi düşündüğünüz, sıralaması sizin seviyenizden biraz daha düşük ancak tutarsa pişman olmadan gidebileceğiniz yerleri tercih edin.’’ dedi.

images

Üniversite tercihinde tabii ki üniversiteyi gidip görmeniz ve  ortam, çevresi, İnsanları, öğretmenleri, binası, bahçesi, semti, fakültesi vb. konularda bilgi edinmeniz daha iyi olur.. Fakat böyle bir olanak maalesef ki hepimizin elinde olan bir şey değil ve bi hayli zor bir durum, ancak üniversiteler ayağımıza geliyor!  Öğrencilerin bilgi edinip akademisyenlerle tartışabileceği ve soru sorup bilgi edinebileceği bir ortam oluşturmak için Üniversite Tercih Fuarları 19 Temmuzda başladı bile!

fft16_mf3443663

Üniversite Tercih Fuarları

Üç büyük ilde yapılacak olan Üniversite Tercih Fuarları;

 • 19/20 Temmuz’da Ankara’da Ankara ATO Congresium’da
 • 22/23/24 Temmuz’da İstanbul’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde
 • 26/27 Temmuzda İzmir’de İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Sarayı’nda aday öğrencilerle buluşacak.

Üniversite Tercih Fuarları 120 devlet ve vakıf üniversitesini, üniversite adayı öğrencilerle buluşturacak..

Üniversite adaylarının katılan üniversitelerle iletişime geçip onları aydınlatabileceği bir program hazırlanıyor. Akademisyenlerle soru/cevap görüşmeleri, doğru tercih nasıl yapılır, tercih yaparken bilinmesi gerekenler, nasıl meslek seçimi yapmalıyım, kariyer planlama seminerleri gerçekleştirilecek.. Fuarlar süresince 25 Üniversitenin Rektörü de seminer verecek.

Ayağımıza gelen bir hizmet olarak da fuarlarda bulunacak olan tercih danışma masalarında üniversite adaylarının eğitim uzmanları tarafından yardım alması sağlanacak.

Öyleyse bu fuarlara nasıl katılabiliriz?

Fuara giriş için davetiyeleri fuaye girişinden veya www.unitercih.com’dan alabileceksiniz. 10:00 / 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan fuarlarda tüm etkinlikler ücretsiz olacak.

424 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik