Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

13 Mart 2016 Pazar günü gerçekleştirilen YGS sınavı, 25 Mart 2016 Cuma günü açıklandı. Bu sınavdan; herhangi bir puan türünde 150 barajını geçen aday sayısı 1.879.812 olurken, herhangi bir puan türünde 180 barajını geçen aday sayısı 1.600.049 oldu.

18-19 ve 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklandı. Geçen yıl 778 bin kontenjan bu yıl 800 bine çıkarıldı. 26 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerinde üniversite tercihleri yapılacaktır. Üniversite kayıt işlemleri de, geçen yıl olduğu gibi Eylül ayında değil Ağustos ayında olacaktır.

aof-soru-cevaplari

Şimdi gelelim tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve nerelerden yardım alabiliriz.

Öncelikle gerçekten bir hedefiniz olmalı. Neye yatkın olduğunuzu bilmelisiniz. Nerelerde başarılı olduğunuzu hangi alanlarda iyi olduğunuzu bilmelisiniz. Sırf maddi açıdan iyi diye bir yerlere gitmeyin. Sevdiğiniz işi yapın ki, uzun süreli planınızı yapmış hayatınızı raya oturtmuş olasınız. Bunun için yetenek testlerine katılabilirsiniz. Ayrıca girdiğiniz sınavlarda sayısal ve sözel netlerinizi dikkate alın. Diksiyonunuz nasıl, yazılı ve sözlü anlatımınız nasıl bunları kavrayın. Ayrıca üniversiteye, üniversite bitirdim demek için gitmeyin. İlim irfan öğrenmek için gidin. Önceliğiniz bu olsun. İlerde içinde bulunacağınız mesleğin temellerini atmaya çalışın. Diyelim ki, Uluslararası Ticaret okumak istiyorsunuz. Üniversite, bununla ilgili seçmeli/zorunlu hangi dersleri göreceksiniz bunları araştırın. Üniversiteye geçtim gerisi kolay diye düşünmeyin yoksa uzadıkça uzayan bir eğitim-öğretim hayatınız olur. Gitmek istediğiniz yeri daha önceden bilmiyorsanız orada okuyan kişilere ya da oranın rehberlik alanındaki ilgili kişiye sorun. Tercih yapmadan önce bununla ilgili uzman kişilerin katıldığı seminerlere katılmaya çalışın. Bu konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaklardır. Ve en önemlisi psikolojik sağlığınız. Bilmeyen birinin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Kendinizi motive edin. Bu hayatı yaşayacak olan sizlersiniz. Bir kere geldiğimizi göz önünde bulundurursak bu tarz seçimlerde karar merceği biz olmalıyız. Ayrıca mezuna kalmaktan da korkmayın. Sevmediğiniz bir şeyi yapmaktansa 1 yıl sevdiğiniz şey için çabalayın.

170 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik