Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

0

Hayat her zaman hızlı ve heyecanlıdır. Sanırım bir kişinin doğduktan sonraki en büyük heyecanları hep bir sınavla oluyor. Yani yakın zamanda üniversite sınavına girmiş birisi olarak öyle görüyorsunuz bir süre diyelim.

Üniversite sınavı hayatımızın en can alıcı dönemlerinden birisi malum. Bu dönüm noktasında stres, kaygı, üzüntü, heyecan hepsi bir arada yaşanıyor. Bu dönemde öncelikle yapılması gereken şey bireyin kendisini tanıması, nelerde başarılı veya başarısız olduğunu tespit etmesidir. Bunu sadece ders olarak düşünmeyin her anlamda kendinizi tanıyın. Yapabilecekleriniz ve hayalleriniz neler bunları belirleyin. Bu yaz bunları düşünmek için uygun bir fırsat bence. Ancak bunları bütün yaz boyunca da düşünüp zamanınızı yanlış kullanmayın! Bir yandan da ders çalışmaya kendinizi adapte edin. Aslında bu yaz her şeyi kararınca yapmanız gereken bir yaz. Tatilinizi yapıp rahatlayın, bir yandan gelecek ile ilgili planlarınızı belirleyin, bir yanda da ders çalışmayı ihmal etmeyin tabi ki de.

Örneğin bir eşit ağırlık öğrencisi iseniz bu yaz döneminde YGS tarih konularını bir kere bitirmiş olmak sene içerisinde işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanında tabi ki de matematik çalışmaya da başlamış olmanız sizin yararınıza. Eğer sayısal öğrencisi iseniz matematiğin yanına biyoloji gibi daha sözel bir dersi koymak sizi aşırı yormayacaktır. Sözel öğrenciler ise genellikle kendi yollarını kendileri belirledikleri için fazla yorum yapmıyorum. Eşit ağırlık öğrencileri için konuşacak olursam coğrafyaya da başlamak sizin için iyi olabilir çünkü sene içerisinde coğrafya konuları unutuluyor ve tekrar konu çalışmak sizi sıkabilir. Bu yüzden konuyu iyi kavrayıp test üzerinden öğrenmek hem daha pratik hem de daha eğlenceli olacaktır. Sayısal öğrenciler ise genellikle matematik konusunda pratik yapmaktadırlar çünkü kısa bir sürede daha fazla soru işaretleme gibi bir durumları oluyor.

Genel olarak YGS üzerine bunları söyleyebiliriz. Ama siz kendinizi daha iyi tanıdığınızdan dolayı farklı çalışma yöntemleri de deneyebilirsiniz. Şimdiden herkese başarılar.

392 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik