Ufkumu Nasıl Genişletebilirim Diyenlere 6 Öneri

0

Benim inandığım nokta şu ki; Herkes aynı akıl seviyesinde doğar. Kendini geliştirenler birer elmas haline gelirken, geliştirmeyi bırakın kendisini geriletmek için elinden gelen her şeyi yapanlar ise sadece kömür halinde kalır.

Hangi yaşta olursanız olun, Sherlock’a bir adım daha yaklaşmak mümkün.Nasıl mı? Bir çok siteden araştırdığım bilgileri derledim ve beynin ufuklarını açmak için lazım olan en önemli olan maddeleri listeledim.

Haydi başlayalım o zaman!

 

  1. YapbozAcropolis  Athens

Beynimizin zorlanmaya ihtiyacı vardır. Kendi sınırlarını genişletmek ve daha çok parıltı saçmak ister. Uzmanlara göre yapboz yapma zamanı, bir şeyleri anlamlaştırmaya başladığımızda başlar.

Eğer çocuğunuzun yapboz parçalarını ağzına atmayacağından eminseniz elli parçalık yapbozlarla başlayabilirsiniz. Her zaman farklı bir yapboz almayı unutmayın. Aynı yapbozu zaman içinde çabucak yapması  artan zekasından değil alışkanlığından kaynaklanır.

Hayır, bu bizim için oldukça geç demek değil, direkt 1000 ve üzerinde ki yapbozları yapmak oldukça yardımcıdır. Haydi, yakalım beyinlerimizi! Her gün yirmi dakika yapboza zaman ayırın.

Tarhana-13_granulat2. Tarhana

Hastalıkların vücudumuzda bıraktığı hasarları bilirsiniz. Mesela bir kalp krizi geçirdiğinizde zeka seviyenizin belli bir oranda düştüğü öne sürülür. Bedenimizi bir düşünün, bir dikiş izi nasıl bizde yer ediniyorsa hastalıklar da beynimizde öyle bir yer edinir. Hasarlı ve tamir edilemez bölgeler oluşturur.

Düzenli bir şekilde tarhana tüketimi ise kolesterol, kalp krizi, hemoroid ve damar hastalıklarını önler. Hatta kanseri de önlemeye yardımcı olur.

Bebekler de ise her gün bir kaç kaşık tarhana vermek, hem sindirim sitemlerinin düzenlenmesine hem de zekalarının açılmasına yardımcı olur.

3. Düzenli UykuAdsız

Evet, her gün her türlü yerde rastladığınız ‘düzenli bir şekilde uyuyun’ sloganına maalesef burada da rastladınız. Uykunun bize verilen bir nimet olduğunu biliyoruz. Uykuda hücrelerimiz yenilenir, beynimiz kendini soğutur, vücudumuz dinlenir…

Melatonin adı verilen hormon ise vücudumuzda uyku sırasında salgılanır. Daha doğrusu biyolojik ritmimizin gerektirdiği saatte salgılanır. Bu hormon yaşlanmayı geciktirir, kanseri önler. Peki, beynime yararı nedir bu hormonun ve uykunun diyorsanız, işleyen demir ışıldar. Ah, bu arada melatonin hormonunun sadece zifiri karanlıkta salgılandığını söylemiş miydim?

Biyolojik ritminizin dışına çıktığınızda vücudunuzu sersemlik ele geçirir ve uyku yetersizliğinden beyin fonksiyonlarınız yavaşlar. Bir nevi kendinizi olduğundan daha basit bir şekilde gösterirsiniz.

Yukarıdaki fotoğraf, 12. Sınıf Biyoloji kitabından alınmıştır.

tumblr_inline_n9qbi5veaD1sfs9b64. Düzenli Spor

Bir çoğumuzun pek sevmediği bir aktivite. Gerek yorgunluğu gerek de zorluğu olsun, spor yapmanın pek de çekici geldiği söylenemez. Ama düzenli spor yapmanın sadece mükemmel bir vücut vaat ettiğini unutun.

Düzenli spor; beynimizi zinde tutar, öğrenme kabiliyetini arttır, akıl sağlığını iyileştir, hafızayı güçlendir ve yaratıcılığı arttırır. Yani etrafınızı bir mum kadar aydınlatabilir iken, spor sayesinde bir deniz feneri gibi olabilirsiniz.

5. Yazmak,Kitap Okumak ve Hayal Dünyasıtumblr_molrn96VM01r7u6l5o1_1280

Yani yaratıcılık. Bizler doğanın gerektirdiği gibi düşünen varlıklarız. Beynimizi bulunduğu zindan çıkarmak ve serbestçe dolaşmasına izin vermek için en güzel yol bir şeyler yazmaktır.

Sınırlarınızı zorlamak ve başka alemlere dalmak demektir, yazı yazmak. Kendinize yeni bir dünya hazırlamak ve yeni bir benlik keşfetmek. Okurken bile güzel geliyor size değil mi?

Yazı yazmak da matematik sorusu çözmek kadar geliştirir beyninizi. Eh, ben yazamıyorum diyorsanız da kitap okuyun. Başkasının alemlerine dalıp orada nefes alın. Düşünün, düşleyin ve kendinizi mutlu edin!

Düşünmek, bu dünyada ki en ucuz şey.

Ve bunu sizden kimse alamaz.

99b5baad67e1896e7dbc5c917d506c936. Sanatsal Aktiviteler

Herhangi bir müzik aleti çalmanın, zekamızı zaman için de bir hayli arttırdığı açıklanmıştır. Resim yapmak, heykel yapmak ve niceleriyle de uğraşmak zekamızı bir hayli arttırır. Çünkü ruh arınır, kendini sadece öğrenmeye adar. Sağlam olmak için kendine bir tahta daha çakar.

Peki ya neden 6 öneri dediğinizi duyar gibiyim. Beş tane de olabilirdi on tane de.

Ama alışılmış kalıpların dışına çıkmak da ufkumuzu genişletir, lütfen bunu unutmayın!

273 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply