Uçuk Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

0

Hepimizin başına en istemediğimiz zamanlarda bu uçuk illeti bulaşmıştır. Fakat benim için bu sorun değil, çünkü hemen geçiren bir çözümü var! Öncelikle uçuğun ne olduğuna ve neden çıktığına değinelim.

Bu lanet olası şeyler aslında virüslerin sebep olduğu ve yaygın olan bir enfeksiyondur. Adları ‘Herpes Simpleks Virüsleri’dir. Bunu bilmenize pek de gerek yok aslında. Uçuklar genelde dudak ve dudak çevresinde baş gösteren, önce kabarıp sonra inen ve gerek acı gerekse kötü görünüm oluşturan bir şeydir. Gülmenizi, konuşmanızı, yemek yemenizi zorlaştırırlar.

picky-eater-problems-9

Stres ve soğuk algınlığı gibi şeyler uçukla bağlandırılır, pek de yanılmış sayılmazsınız çünkü bunlar da uçuğu ortaya çıkarabilir. Fakat uçuğun en büyük nedeni çocukken kapmış olduğumuz virüstür. Bu virüs, çok kolay yayıldığından neredeyse hepimizde bu virüs vardır. Bazı kişilerde bu virüs hep uykuda kalır ve hayatları boyunca uçukla uğraşmazlar.

giphy

Evet… bazılarımız da uğraşır. Uçuk çıkan yerde tekrarlanmaa olması doğaldır ve genelde hep tekrarlanır. Uçuk tükürük veya temas yoluyla bulaşan bir virüstür. Uçuğa dokunmak, uçuğunuz olmasa bile aynı kişiler eşyaları kullanmak gibi ıvırt zıvırt sebeplerden dolayı uçuk bulaşabilir.

Bu virüs hain kostok misali vücudumuza girip pusuya yatıyor. Bu bekleyişi tetikleyen şeyler ise: Adet dönemi, Ağır diyabet, Ameliyat olmak, Aşırı alkol tüketimi, Aşırı A vitamini alınması, Enfeksiyonlar, Güneşte kalmak, Hamilelik, Hormonal Değişimler, Kansızlık, Sık sık farklı kişilerle cinsel ilişki, Stres, Uykusuzluk, Virüsün etkilediği (uçuk çıkan) bölgenin yaralanması, Vücut direncini düşüren, ateşli hastalıklar, Yetersiz Beslenme, Yorgunluk, Yüksek ateş gibi sebepler.

108965-Jennifer-Lawrence-shut-up-gif-pm9r

Uçuğun, bir tedavisi yoktur. Yani bu virüs her zaman vücudunuzda durur ve ara ara uçuklar çıkar. Fakat, bu çıkan uçukları en hızlı şekilde nasıl yok edebileceğinizi söyleyebilirim. Uçuğun çıkacağını önceden anladıysanız daha şanslısınız tabii. (Kaşınma,, kızarıklık ve şişme.) Hemen koşup bir uçuk kremi sürerek bu uçuğu haftalarca beklemek yerine 1 veya 2 günde yok edebilmeniz mümkün! Bepanthol bu konuda çok iyi diyebilirim.

Eğer bu çözümü istemiyorsanız gece yatarken pamuğa (kesinlikle temiz olmalı) bildiğimiz aseton döküp uçuğa basın. Ve pamuğu çöpe atıp uyuyun. (Yakmıyor, hissetmiyorsunuz bile.) Sabah kalktığınızda kabarık olan uçuk muhemelen inmiş veya inmeye başlamıştır. Geçene kadar yapabilirsiniz.

Bir başka çözüm de soğuk kompres yapın. Uçuğa buz kompresi veya ılık kompres yapabilirsiniz.

giphy

 

519 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Mizah Editörü / Sosyal Medya Sorumlusu.

Leave A Reply