Uçak Modu Ne İşe Yarar?

0

Aslında adını duyduğumuzda ‘ya işte uçakta kullanılıyor’ deyip geçtiğimiz özelliğin hayatımızı farklı yollarla kurtardığını biliyor muydunuz?

Uçak modu günümüz telefonlarında kullanılan vazgeçilmez bir özellik. Çoğu insan halen uçak modunun tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor ve bunun için kullanmıyor. Aslında bir çok kişinin böyle bir özelliğin varlığından haberi bile yok.

 

Peki uçak modu ne işe yarar?

Uçak seyahati yaparken telefonları kapatmanın zorunlu olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Telefonu kapattıktan sonra gelen sıkıntılardan bahsetmiyoruz bile. Kitap okumak gibi bir seçeneğiniz var ama kitap okurken insan arkada hafif bir müzik çalsa daha hoş olur demeden duramıyor. İşte tamda böyle anlarda kurtarıcınız olan uçak modu adeta pelerin giymiş bir süper kahraman modunda aklınıza düşüveriyor.

Peki uçak moduna geçtiğimizde hangi özellikler devre dışı kalır?

 • Şebeke bağlantısı (konuşma ve mesajlaşma için kullandığımız bağlantı)
 • Wi-fiİ bağlantısı
 • Hücresel ve Mobil veri bağlantısı
 • Radyo bağlantısı
 • Bluetooth
 • NFC (yakın alan iletişimi)

Uçak modunu etkinleştirdiğimizde bu bağlantıların hepsi kapatılmış olur. Yani kısaca tüm iletişim bağlantıları kapatılır.

airplane_mode_on

WhatsApp’da ki mesajları okumak istiyorsunuz ama okundu bilginiz açık ve karşıdaki kişinin sizin mesajları okuduğunuz görmemesini istiyorsunuz. Aslında gelen mesajları mavi tik olmadan da okuyabilirsiniz. Nasıl mı? Uçak modu mavi tiklerin de önüne geçiyor.

Zor bir karar vermeniz gerektiği zamanlarda gelen mesaja cevap vermek için bir kaç dakikaya ihtiyaç duyduğumuz anlar oluyor. Böyle zamanlarda WhatsApp’dan çıkıyoruz ve mesajın gelmesini bekliyoruz. Mesaj geldiğinde uçak modunu açarak WhatsApp’a giriyoruz. Mesajı isterseniz 40 kez okuyun isterseniz farklı farklı cevaplar düşünün. Siz uçak modunu kapatana kadar okundu bilginiz asla karşı tarafa gönderilmiyor.

Telefonunuzda ufak bir ağ sorunu oluştuğunda telefonu açıp kapatmanız gerekebilir. Bazı telefonların kapatma ve açma süreleri uzun olduğu için böyle durumlarda zaman kaybı yaşıyoruz.

Peki uçak modu bu açma kapama süresini de ortadan kaldırıyor desek?

Evet, evet uçak modu onuda yapabiliyor. Küçük bir ağ sorununuz varsa ve telefonunuzu kapatmanız gerekiyorsa uçak modunu aç-kapa yaparak telefonunuzu yeniden başlatmada kaybedeceğiniz zamandan kurtulabilirsiniz.

Little girl and a tablet

 

Bazı zamanlarda telefonumuzu küçük kardeşimize yada bir akrabamızın çocuğuna veriyoruz ve aklımız sürekli telefonda kalıyor. ‘Acaba birisini aradı mı?’ sorusu aklımızda dönüp duruyor sürekli. Merak etmeyin uçak modu böyle bir facianın da önüne geçiyor.

Telefonunuzu uçak moduna alıp gönül rahatlığıyla küçük kardeşinizin eline verebilirsiniz.

 

360 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply