Twitter’ da 140 Karakter Sorunu

0

indirSosyal medya dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de nitekim Twitter’ dır. Birçoğumuzun güncel olarak kullandığı bu iletişim biriminde hepimizin ortak sorunu ise 140 karakter sınırlamasıdır. Tam aklımıza güzel bir söz gelir yazalım deriz, karakter yetmez. Bir resim ekleyip üzerine bir cümlede yazalım deriz yarıda kalır. Bazen öyle bir tag kullanılır ki tweet atalım desek zaten karakter sayısının  neredeyse dörtte biri atılan tag tarafından kullanılmıştır. Ve bunun gibi nice nice durumlar..  Hemen hemen tüm bu durumları az çok sizlerde yaşamışsınızdır.

Twitter’ ın eleştiri aldığı en büyük sorun bu diyebiliriz. Ancak bu sistemin kurucu ismi Jack Dorsey, karakter konusunda bir değişime gidilmeyeceğini, bu sınırlama içinde insanların daha az kelime kullanarak kendilerini ifade edebilecek düzeye gelmelerini amaçladıkları ifade etmişti.

twitter-140-karakter-98198Ayrıca 140 karakter sınırı dedik ama o onda da belli sıkıntılar var. Örneğin tweetinize eklediğiniz her karakter, resim, gif bu karakter sayısından düşülüyor. Yani 140 karakter sonuna dek kullanılamıyor. Her link 23, fotoğraf ve video 24 karakter kullanımı sağlıyor. Bu durumda da bizlere 116/177 karakter sayısı kalıyor. Eger bir tweet aynı zamanda hem fotoğraf hem link içeriyor ise geriye metin için kalan karakter sayısı 92’i.

1458737883186Ancak yayımlanan haberlere göre, 19 Eylül’den itibaren bu durumda belli değişiklere gidilecek. Twitter kullanıcıları 140 karakteri engelsiz bir biçimde kullanabilecek. Twitter en karakteristik özelliği olan 140 karakter sınırlaması konusunda esnemeye gidecek. Kısaca durumu özetlemek gerekirse Cumadan itibaren tweetin içerisine eklenen gif, resim, video/fotoğraf artık 140 karakterden düşülmeyeceği şirkete yakınlığı bulunan iki kaynak tarafından belirtildi.

Twitter, daha önce de Dm yani platform üzerinden gönderilen özel mesajlarda bulunan 140 karakter sınırını kaldırmıştı.

311 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kütahya/Konya - 21 - S.Ü. / Sosyoloji - Snapchat: sorunlusosyolog - Instagram: tkarateke

Leave A Reply