Türkiye Problem Çözmede OECD Sonuncusu Oldu

0

Daha önceki zamanlarda öğrencilerin becerilerini ölçen PİSA araştırmaya 15 yaş grubundaki öğrencileri ele almıştı ve Türkiye bu derecelendirmede listedeki son sırada yerini almıştı. Şimdi ise çalışan yetişkinlerin okuduğunu ve rakamları anlama, iş yerlerinde problemleri çözmek gibi becerilerini ölçen OECD araştırmalarına göre Türkiye okuduğunu anlama, rakamları anlama ve iş yerinde problem çözme kategorilerin hepsinden sonuncu oldu.

OECD araştırma kapsamında 40 ülkede 5’er bin yetişkin ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler PIAAC neticesinde şekillendi. Araştırma; okuryazarlık, matematik becerileri ve teknoloji olmak üzere 3 ayrı kategoride yapıldı. Katılan kişilerin bu kategorilerde becerileri ölçüldü.

yabanciogrenci1

Araştırma sonuçlarını BloombergHT  tarafından düzenlendi. Elde edilen verilere göre Türkiye’nin ortalama puanı 31 iken, iş yerinde problem çözmede ve teknolojiyi kullanmada 8 puanla listelerin sonunda yer aldı. Bu oran OECD ülkeleri arasında en yüksek oran olarak belirlendi. Elde edilen başka bir sonuca göre ise yetişkinlerin yüzde 40’ının iş yerinde hiç bilgisayar deneyiminin olmadığı açıklandı. Yetişkinlerin yüzde 45.7’lik oranı ise okuduğunu anlamadan en düşük notu aldı.
Yinede 16-24 yaş arasındaki vatandaşların yukarıda sayılan 3 kategoride becerileri ele alındığında Türkiye’nin performansını bir miktar yukarı çekiyor.

OECD ülkeleri okuryazarlık oranın artmasının beraberinde siyasete katılma, inanç, güven gibi kavramları da beraberinde getirdiğini inanırken, Türkiye’de durum tam tersi. Okuryazar oranı oldukça düşük olmasıyla birlikte bu oranın yalnızca yüzde 23’ü siyasete katılma eğiliminde.

316 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik