Türk Dizilerinin Vazgeçilmez Klişeleri

1

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Türk televizyonu da her sene olduğu gibi coşmaya başladı. Yazın gelmesiyle geçen yazdan ve ondan önceki zamanlardan kalma tutulan diziler sezon finali verirken tutulmayan diziler ve final zamanı gelmiş hatta geçiyor dediğimiz diziler ise final verir. Tutulmayan dizilerin yerine yazlık diziler başlar. Bunlarla birlikte yeni başlayan dizilerimizde özellikle son yıllarda çok sık rastladığımız klişe karakter ve replikleri görmemiz de kaçınılmaz olur. İlk olarak klişe karakterlere bir göz atalım.

1- Zengin, Yakışıklı, Kaslı Erkek

10366

Evet, tamam. Her genç kızın hayalidir bu tip erkekler. Bu üç madde, kızların hayallerini süsleyen erkeklerin nasıl olduğunu sorduğunuzda hemen her zaman en başta sayılan maddeler arasına girer. Bu tip erkek rolleri içeren ilk diziler başlarda merak ve heyecanla izlenir ve hiçbir bölümü kaçırılmaz. Bu tip erkekleri içeren sayısız diziden sonra sizce de sıkmaya başlamadılar mı?

2- Fakir, Masum, Güzel Kız

burcu-ozbek-1

Bu kızların çok sevilme nedenlerinden birinin, kızların onlara bakınca  kendilerini bulmaları olarak düşünüyoruz. Tabi tek sebebi bu değil. Bu kızlar yukarıda özelliklerini saydığımız erkek tipinin sevgilileri olurlar. Fakirdirler ancak her gün farklı ve marka kıyafetle gezerler. Kız güzel olduğu kadar azimlidir de… Bir süre sonra bir bakarsınız statüsünü mucizevi bir şekilde yükseltmiştir. Çünkü çok yetenekli olduğu bir alan mutlaka çıkmıştır ve o artık keşfedilmiştir.

3- Fakir, Masum, Güzel Kızı Kendilerine Bir Türlü Layık Göremeyen Zengin, Yakışıklı Kaslı Oğlanın Ailesi

561246ae9fd45

Bir de bu var tabii. Zengin, kaslı ve yakışıklı erkek tipimiz; fakir, masum, güzel kızımıza aşıktır. Tabi ki kızımız da bundan geri kalmaz ancak bir türlü birleşemezler. Neden mi? Çünkü mükemmel erkek tipimizin ailesi kızın fakirliğini kaldıramaz. Statülerine bir türlü layık ve yakışık görmezler.

4- Üçüncü Kişi

c6535940-fec3-42a9-9863-61fdf5ad23fe

Az önce kızın ve erkeğin bir türlü bir araya gelememe sebebinin aileleri olduğunu söylemiştik ancak yalnız aileleri değil buna engel olan. Ortada bir de üçüncü kişi vardır. Ya mükemmel erkek tipimize takıntılı derecede aşık bir kız ya da köylü güzeli kızımıza deli gibi aşık ve onun için her şeyi yapabilecek bir erkek vardır. Bazılarında ise her ikisi birden olur. Türlü komplolar kurulur ve iki aşık bir türlü bir araya gelemez 🙁

Repliklere gelmek gelince ufak bi genelleme yapacağız. Mükemmel erkek rollerinin hepsi olmasa da çoğunun burnu havada gezer. O tam bir playboydur. Kimseye aşık olmamıştır ve kendini beğenmişin önde gidenidir. Kız mı? O ise kimseye aşık olmamış, öyle iyi niyetli öyle masum ve öyle güzeldir ki… Burunu havada olan erkek onu gördüğü anda etkilenir ancak bu etkileşim hemen ortaya çıkmaz. Ne demişler büyük aşklar nefretle başlar. Bu ikisinin başlarda birbirlerinden nefret etmesi gerekir ki sonradan aşık olabilsinler. Adetten olsa gerek 🙂

472 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

1 Yorum

  1. Ejderhakizi on

    Kötü çocuk hikayesinin film hali gibi bir şey ya bunlar :D:D Ayrıca söylediklerin doğru ilk başlarda aşırı sarıyorlar.. nedendir bilinmez..

Leave A Reply