Tumblr Hakkında Bilinmeyenler !

2

Bu yazımızda sizlere Tumblr hakkında bazı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle kuruluşundan bahsedelim. ABD yapımı olan bur site hepimizin deyvid reyiz diye tanıdığı David Karp tarafından 2007 yılında kuruldu. Kurulduğu günden 2 hafta içerisinde 75 bin kullanıcıya ulaşan Tumblr, Amerika’da 13 milyon blog sayısı ile en iyiler arasında olduğunu kanıtladı.

DavidKarp

DAVİR KARP KİMDİR?

Karp, televizyon dizilerine müzik yapan besteci bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu. 11 yaşında kendi başına kod yazmayı öğrenen genç milyoner, HTML yazmaya başladı ve ardından iş kurma planları yapmaya başladı.
David Karp, daha sonra kendini geliştirmeye devam etti ve bu süreçten sonra ailesinin onayını alarak liseyi bıraktı. Bu arada iş hayatına atılan David Karp, New York merkezli bir forum sitesi olan ve CNET tarafından 2006 yılında satın alınan UrbanBaby.com‘a teknik danışman olarak işe girdi. Ancak Karp, birkaç günde bitirilecek projeleri saatler içinde bitirmesi şirkette dikkat çekti ve ürün bölümünün başına geçti. Hatta David Karp’ın şirketten bir miktar hisse aldığını paylaşalım.
17 yaşına kadar UrbanBaby.com’da çalışmaya devam eden David Karp, kendini geliştirmek için Japonya’ya giderek yazılımcılık yeteneklerini üzerine yoğunlaştı. 5 ay kadar Tokyo’da kalan ve New York’a dönen Karp,Davidville adında bir danışmanlık şirketi kurdu. Birçok ürünü bulunan Davidville’in bir ürünü de Tumblr.

Deyvid reyisten biraz bahsettikten sonra tekrar Tumblr’a dönelim. Tumblr hakkında dudak uçuklatan diğer bilgileri paylaşalım..

 • Kuruluş Tarihi   2007/02
 • Çalışanlar   373
 • Ofisler   NYC + RVA + LA
 • Bloglar  275,2 milyon
 • Gönderiler   127,9 milyar
 • Günlük gönderiler   58,8 milyon
 • Yerel (A.B.D.) trafik   42%
 • Kullanılabilir diller    16

Tumblr bu istatistlikler ile şuan mikro blog sistemleri arasında lider olduğunu herkese gösteriyor. Tumblr bu istatistlikleri ile lider konumda iken, Türkçe desteğini malesef durdurdu. Şuanda türkçe olarak ekip.tumblr.com resmi adresinden sizlere hizmet veriyor ama atacağınız maillere türkçe dönüşler olmuyor..

Tumblr Kullanıcı Kitlesi: Tumblr genelde 14-22 yaş arası genç kesim tarafından kullanılıyor. Nadir de olsa daha büyük ve daha küçük insanlara da rastlıyoruz. Ama genelde benim gördüğüm yaş ortalaması 17 diyebiliriz. Tumblr’da kadın nüfusu erkek nüfusundan %40 daha fazla.. Genelde bayanların kullandığı Tumblr, yaşlı amcalar tarafından pek tercih edilmiyor..

Tumblr’da Neler paylaşılıyor?: Tumblr’da hemen hemen her konuda paylaşım görebilirsiniz. Genelde gifleri ile meşhur olan Tumblr, anime, dizi film sahneleri, manzara fotoğrafları, komik gif ve fotoğraflar ve ilgi çekici yazılarıyla meşhur. Bunlar dışında tabiki +18 paylaşımlar ve bloglarda azımsanmayacak kadar fazla. Listenin geri kalanını yiyecek, kadın, moda, oyun ve müzikler oluşturuyor..

Yazımı bir kaç tumblr teriminin açıklamasını yaparak tamamlıyoruz..

FF: Açılımı “Follow Friday” olan FF, En aktif gün cuma olduğu için cuma günü; yazılarını beğendiğiniz kişileri #FF etiketi ile paylaşmanıza deniyor. Yani kısaca FF yazıp altına beğendiğiniz blogların url lerini yazıyorsunuz ve başkalarıda görüp takip ediyor..

Reblog: Yapılan paylaşımları kendi, reblog butonuna basarak kendi blogunuzda paylaşmanıza yarıyor RB’de denilmekte bunun adına..

Dashboard: Adından da anlaşıldığı gibi Ana sayfa anlamına geliyor. Takiip ettiğiniz blogların gönderilerini burada görüp isterseniz beğenip kendi blogunuzda paylaşabiliyorsunuz..

Tema HTML Düzenleme: Tumblr bir blog olduğu için HTML web kodlarından oluşuyor. Yani temanız tamamen kodlardan oluşmuş. HTML kodlarını değiştirerek blogunuzu istediğinizi hale sokabiliyorsunuz..

HP: Hayran postası anlamına gelen “HP” kullanıcılara özel mesaj göndermenize yarıyor. Tabiki bir kullanıcıya mesaj göndermek için onu 3 gündür takip ediyor olmanız gerekiyor. Bu mesajları sadece sen ve yazdıgın kişi görebiliyor. Tabi anlık mesajlaşma çıktıktan sonra buna pek gerek kalmadı..

1,433 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

2 yorum

 1. 17-18 yaşlarında olan birisinin böyle bir projeye imza atmış olması harika gerçekten. Tumblr hakkında bende bu kadar detaylı bilgiye sahip değildim, okuyunca bir çok yeni bilgi ekledim kendime. Blog sayısı, gönderi sayısı ve günlük gönderi sayısı hesap edildiğinde çıkan rakam muazzam.

 2. Tımblr aslında çok iyi bir sosyal mecra ama ben çok sık kullanan biri olmadığım için bilnmeyenleri okuyunca artık bildiklerim olduk daha çok bilmediklerimiz var

Leave A Reply

Ankara Temizlik