tugcereis / rismonilda Röportajı

3

Yine, yeniden merhabalar.

Her gün olduğu gibi bu gün de çok tatlı bir röportajla karşınızdayız.

Bu gün Tumblr kullanıcısı, aynı zamanda sitemizin yazarı ve sosyal medya sorumlusu olan Tuğçe Sayın (@tugcereis) ile röportaj yaptık.

Keyifli okumalar. 🙂

 

1- Öncelikle seni bir tanıyalım. Tuğçe Sayın kimdir? Ne yer? Ne içer?

-Tuğçe Sayın xx kromozomlu bir insandır. Okur, yazar, çalar, oynar. Hep bir haltlar yer.. şaka şaka yemek yer, içecek içer.

2-İlham perilerine inanır mısın? İlham perin var mı? Varsa neye benziyor?

-Benim ilham perilerim müziklerdir. Bazen filmler, bazen de kitaplar. Kesinlikle müziğin ilhamda çok etkili olduğunu düşünüyorum, bazen maceralı bir şeyler yazmak için hareketli bir müzik yetiyor. Ya da bir şiiri, bir müzik yazdırabiliyor. Bir film sizi etkilediyse, siz de insanları etkileye biliyorsunuz. Veya müziğin kalbinize dokunduğu gibi insanlara dokunabiliyorsunuz.

+O zaman senden bir şarkı isteyelim 🙂 Seni seven herkese gelsin

-Hayda, gel de seç şimdi 😀 Kaan Boşnak – Böyle Güzelsin Hep Böyle Kal diyeyim herkese

13882413_1642697362710440_152844087998978471_n3- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladın?

Yazmaya 1. sınıfta, içimi kağıda dökmeye ortaokulda başladım. Nasıl başladığıma gelecek olursak, tahmin etmesi pek de zor olmamalı. İçinizdeki yangın bir yerden sonra büyüyor ve o dumanda boğuluyorsunuz, kurtulmak için de yangınınızı kağıda püskürtüyorsunuz. Kalem ve kağıt; yalnızlığınızda dost oluyor, derdinizde teselli. Yazmak iyidir ya.

+Yazmak huzur verir.

4-Kendi hayatını yazma fırsatın olsa hayatında ne gibi değişikler yapardın?

-Sanırım hiçbir şey. Sadece daha iyi yaşam şartları altında yaşayabilseydik güzel olurdu. Onun haricinde 4 tane kardeşim olarak doğmayı unutan baş belam var, 6 yıldır birlikteyiz. Mahşerin 5 atlısıyız mûbarek. Gitar çalıyorum, paten sürüyorum, sevdiğim bir basketbol takımım var, kitap yazıyorum… fakat mucizevi bir şekilde banka hesabıma yatan 5 milyon dolar fena olmazdı. Bir de uyuşan bazı hisler tekrar canlansa.

5- Bir şeyler yazarken dışardan bakan birisi seni görse ne der?

-Manyak diyen olur, psikopat diyen olur, ay hoşt diyen olur, yanıma gelip ‘iyi misin?’ diyen olur… ne yazdığıma bağlı. Ağlayarak yazıyorum bazen, bazen sessiz sedasız. Fakat aklıma çok iyi bir kurgu/olay gelince coşuyorum, kendi alnımı öpmeye çalışıyorum, gözlerim pörtlüyor falan, aynaya gidip kendimi öpüyorum. Ama bomba bir şeyse tabii.

13887081_1642697332710443_2791630186607675415_n

6- Çok önemli bir işin çıktı ve aklına o anda çok mükemmel fikirler geldi. Ne yaparsın?

-Telefonumun not kısmına kaydederim, bunu yapmaz isem kesin unuturum ve bir daha aklıma gelmez. Genelde de yapmam zaten, uçar gider.

7- “Herkes bu kitabı/filmi okumalı-izlemeli” dediğin kitap ve film hangisi?

-‘Harry Potter Serisi’ çocukluğumun efsanesidir. ‘Black’ filmini de mezuniyet gecemde izleyip hüngür hüngür ağlamıştım, Ben X ve İntihar Odası’nı da unutmamak lazım. Kitap olarak şiir kitaplarını okumadan ölmemeli kimse, hangisi olduğu önemli değil. Turgut Uyar – Büyük Saat, Oğuz Atay – Korkuyu Beklerken, Özdemir Asaf – Dokuza Kadar On, Nazım Hikmet – Henüz Vakit Varken Gülüm diyebilirim sanırım şimdilik. Bir tane seçemedim elbet, elimden gelse daha fazla yazarım.

+Kararsızlık seni senden alıyor 🙂

8- En büyük sakarlığın nedir?

-Sakar bir insan değilim, iki saattir düşünüyorum lakin bulamadım… Mağazada bir şeyler düşürmek, yolda birden yan basıp düşecek gibi olmak, paten kazaları, otobüste kulaklığın takılı sanıp müzik açmak gibi şeyler. Ha bi’ de bir gün bir lisenin önünden geçerken top çıkmış bahçeden, benden istediklerinde topu dikip çatıda bırakmıştım. Topu hala alamadılar, çok utanmıştım. Hızlı adımlarla kahkahamı tutarak olay yerinden uzaklaşmıştım.

9-  “İlk görüşte aşk” kavramına inanır mısın?

-Hayır çünkü öyle bir şey yok. İlk görüşte hoşlantı olur, vurulma olur, beğenme olur ama aşk somut değildir. Aşk soyuttur ve bu dış görünüşte yatmaz. Bir insanın bir köpeğin başını okşayışı sevilir, kitap okurken istemsiz yaptığı mimikler sevilir, sözleri sevilir, uzaklara dalışı sevilir… kalp kalbi görür, beğenir. Havalı saçlar, mükemmel dişler, harika bir fizik demek bedendir ve aşk iki beden arasında değil, iki ruh arasında yaşanır.

+Aşkın en güzel tanımlarından birisi olarak tarihe geçmeli 🙂

13873130_1642697382710438_2404266899929695948_n

10- İlk kaç yaşında ve nasıl aşık oldun?

-6. Sınıftan beri aynı kişiye aşıktım. Heyecandır, gözyaşıdır, sevinçtir, hüzündür, kahkahadır. Aşk bu dünyadaki en büyük zayıflıktır, fakat en büyük güçtür de.  Bir daha aynı hisleri yaşar mıyım bilmiyorum fakat umuyorum. Nasıl olduğumu ben de hatırlamıyorum, içmemiştim ama sarhoştum misali.

11-Küçükken en çok sevdiğin oyuncağın neydi?

Köpüş galiba. Bobo ve Safinaz da var tabii. Köpüş müthiş yaratıcılığım sayesinde ne olduğu anlaşılamadığı için açıklayayım; bayağı gerçekçi yumuşacık tüylü bir köpekti. Bobo oyuncak ayıydı, Safinaz da safinazdı ve boyu benim kadardı. Ne oynardık be.

12-Bize bir çocukluk anını anlatır mısın?

-2. sınıftaydık galiba, babam öğretmenimle konuşmaya gelmişti. Konuşurlarken hocamın ‘ne demek yahu çocuklarımızın başımızın üstünde yeri var’ gibi bir şey dediğini duymuştum. Her boş anımda gider hocamın başına binerdim. Omzuna çıkıp tam başının üstüne oturmaya falan çalışmıştım, çocukluk aklı işte. Bir de arka bahçemiz arsa gibiydi küçükken, abimle birlikte o kadar erkeğin içine girip mahalle maçına sokmuştum kendimi anasınıfında. Sıcak olunca çoğu üstünü çıkarıyordu, ben de üstümü çıkartmak istiyordum… annem izin vermiyor diye ağlamıştım. Gerizekâlı git barbie oyna işte.

13-Yazdıklarınla ilgili geri dönüşler nasıl ?

-Yazdıklarımı kimseye okutmadığım için geri dönüş de alamıyorum tabii, fakat okuyan bir iki arkadaşımın ‘sen yazar olmadan ölürsen seni öldürürüm’ gibi saçma ısrarları üzerine iki hikayeye başladım, yakında paylaşacağım zaten bol bol. Genelde olumlu oluyor yani.

14-Burdan aktarmak istediğin bir şeyler var mı?

-Var elbet fakat kelimeler, bazı anlamlara gelmiyor diyip susuyorum. Hepinizin yüreklerinden melekler öpsün. Kalpli balonlaaar.

WhatsApp-Image-20160616

15-Son olarak sitemize şöyle bir baktığında nasıl buldun?

-Gideri var. Şaka şaka Göki yine bana sövmesin, zat-ı şahane bir sitedir. Mükemmellik fışkırıyor ya-rab!

+Bu güzel röportaj için sana çok teşekkür ederiz.  🙂

-Ben teşekkür ederim 🙂

512 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

3 yorum

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber