Tor Ağı’nın Geliştiricisi FBI’a Yardım Etmek için Ağa Zararlı Yazılım Yerleştirmiş

0

Yapılan incelemelerde Siber güvenlik uzmanı ve Tor Projesinin eski çalışanı olan Matthew Edman’ın Cornhusker olarak da bilinen Torsploit adlı zararlı ile federallerin Operation Torpedo ve Silk Road gibi operasyonlarda Tor kullanıcılarını ortaya çıkarmasına yardım etmiş.

FBI’ın kısa süre içerisinde binlerce suçlu Tor kullanıcısını yakalamasına yardım eden kimdi?

Kimse bunun içeriden birinin suçu olduğuna inanamazdı tabii ki…

Daily Dot gazetecileri tarafından yapılan yürütülen araştırmada,Tor Projesi’nin eski yarı zamanlı çalışanı Matthew J. Edman’ın geliştirdiği zararlının FBI için kodlandığı ve Amerikan hukuk birimleri ve istihbarat ajansları tarafından Operation Torpedo gibi birçok önemli
operasyonda kullanıldığı ortaya çıktı.

Matthew Edman 2008’de Tor Projesine katılmış olan siber güvenlik ve araştırma alanında çalışan bir bilgisayar bilimcisiydi.Ayrıca Edman Tor Ağının Vidalia yazılımını ile etkileşimlerini ayarlayan,ayrıca grafik arayüzünü çapraz platform olarak yazan kişiydi.

2009’dan sonra Matthew savunma ve istihbarat ajansları için çalışan bir yüklenici bir firma tarafından Anti-Tor yazılımının geliştirilmesi için işe alındı.

Üstelik Tor takımını Edman’ın sadece Vidalia tarafında çalıştığını ve bu projenin 2013 yılında düşürülüp,daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir proje ile değiştirildiğini söyledi.

Demek ki neymiş,sanal dünya da Tor dahi saklanmak mümkün değilmiş…

tor-onion

Tor kullanıcılarını açığa çıkarmak adına FBI Özel Ajanı Steven A. Smith ile yakından çalışan Edman,zararlıyı kodladı ve ağa yaydı.

Tor milyonlarca insan özellikle hükümet çalışanları,insan hakları aktivistleri,gazeteciler ve tabii ki kimliklerini İnternette gizli tutmak isteyen suçlular tarafından kullanılan normal tarayıcılar için gözükmeyen web sitelerine erişmek için kullanılan bir yazılımdı.

247 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Say hello to Satan for me!

Leave A Reply

Ankara Temizlik