Tombalanın Kökeni Nedir? Nasıl Oynanır?

0

Tombala, geçmişten günümüze hem hesaplı hem de yediden seksen altıya herkesin kolaylıkla oynayabildiği gerekçesi ile yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez eğlencelerinden birisidir.
Torbadan numaralı taşlar çekilerek üstünde numara yazılı olan kağıtlarla oynanan bir talih oyunu olan tombala bir nevi sıkılmamızı kısa süreliğine yok eder. Sonra tekrar sıkılabilir miyiz diye sorarsak eğer elbette sıkılırız. Çok oynarsak da sıkılırız. Olsundu. Tombala sözcüğü dilimize tombola kelimesi olarak taa Fransalardan gelmiştir.

Tombala’yı bulanlar ise İtalyanlardır. Oyun ülkenin güneyindeki çoğu şehirde eldeki kazancı yükselterek hayır yapmak veya gelir elde etmek amacıyla çıkmıştır. Şimdilerde birden fazla ülkede farklı amaçlarla da oynanmaktadır. Örnek olarak Avustralya’nın gece klüplerinde ‘et tombalaları’ organize edilmektedir. Et tombalası ismi ile adlandırılmasının sebebi ise tombala ödülü olarak kazanana et veya deniz mahsulü verilmesidir. Bizim ülkemizde ise tamamen yılbaşı eğlencesi.. Başka zamanlarda oynayan varsa ayrı tabii.

Peki ya o kadar ülkede oynanıyor tamam ama bu oyun nasıl oynanıyor?

Bir torbaya 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu taşlar konulur. Ayıca bu rakamların rastgele yazılı olduğu dikdörtgen biçimli kart, oynayanlara dağıtılır. Kişi kartını ister kendi seçer ister gözü kapalı şans eseri seçer. Bu kartlardaki sayılar üç satırdan oluşur. Oyunda bir kişi tombala için gerekli olan sayı torbasını alır ve sırayla birer birer sayıları çekmeye başlar. Bu kişi de karta sahip olabilmekte ve numaraları kendi kartından takip edebilmekte.

Torbadan çekilen her sayı yüksek sesle okunur ve şayet kartında bu numaraya sahip olan varsa karttaki numaranın üzeri kapatılır. Bir kart üzerinde bir satır komple kapatılırsa buna ‘birinci çinko‘ denir ve kişi isterse bunu yüksek sesle duyurur. İkinci sıra dolduğunda ‘ikinci çinko‘ olur. Kağıdın tamamındaki numaralar kapatılır ise ‘tombala’ olur.

298 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik