Tok Tutan Yiyecekler

2

Bazı yiyecekler diğer gıdalara göre daha tok kalmamızı sağlar. Enerji verir ve açlık hissini bastırır. Bu besinlerden bazıları ise şöyle :

1- Elma

Elma vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aynı zamanda içinde bulunan lifler sayesinde tokluk sağlar. Kanda bulunan glikoz seviyesini düzenler. Gün içinde hareket esnasında ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlıklı bir şekilde sağlar.

2- Yumurta

Yumurta iştah seviyesini düşürür ve uzun süre tok tutar. Özellikle tereyağında pişirilen yumurta gün içinde açlık hissini geç hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda yumurta yendiği zaman öğlen ve akşam daha az yemek yendiği gözlenmiştir.

3- Salata

Marul, lahana, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler , domates gibi sebzelerle hazırlayacağınız salata sindirimi geç olduğu için tokluk sağlar. İçine eklenen çörek otu, ceviz ise bu tokluk hissinin süresini artırır.

4- Süt

Sütün içinde bulunan proteinler açlık hissini bastırır. Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması dışında tok tutar. Ve sütte protein ağırlıklı olduğu için içinde bulunan şeker ani kan şekerini yükseltmez.

tok-tutan-yiyecekler-nelerdir-1

5- Yeşil çay

Yeşil çay hem iyi bir antioksidandır hemde metabolizmayı hızlandırır. Ve öğünler arasında içilen yeşil çay açlık hissini bastırır.

6- Yulaf ezmesi

Glisemik indeksi düşük olmakla beraber besin değeri bakımından zengin olan yulaf ezmesi açlık hormonu olan  “ghrelin”i baskılar. Yulaf ezmesi içinde bulunan karbonhidratların sindirilmesi yavaştır. Bu sayede tokluk sağlar.

7- Kefir

Kefir sindirimi kolay olan  besleyici bir içecektir. Aynı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı bir süt ürünüdür. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği bulunmasından ötürü  bağırsakta ki  iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur ve  kötü huylu bakterileri de önler.

305 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author