Tarık Akan Hayatını Kaybetti!

0

images

6 gün önce durumunun ağırlaştığı iddiaları üzerine ‘İyiyim, evimde dinleniyorum’ şeklinde açıklamada bulunan Tarık Akan bu gün hayatını kaybetti.

Usta oyuncu bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Kaynakların belirttiğine göre, Akan tedavi gördüğü İstanbul’ daki özel bir hastanede hayatını kaybetti. Yakın arkadaşı Nebil Özgentürk’ e göre, ünlü oyuncu saat 01.00 sularında hayat gözlerini yumdu.

indirGerçek adı Tahsin Tarık Üregil olan oyuncu, 13 Aralık 1949 İstanbul doğumludur. Sinema dünyasına girmeden önce Bakırköy plajlarında işportacılık ve cankurtaranlık yapan Akan,  1970’ de Ses Dergisi tarafından düzenlenen Sinema Artist Yarışması’ nı kazanıp ilk olarak 1971’ de Solan Bir Yaprak Gibi ile seyirci karşısına çıkmıştır. Bu süreçte Tarık Akan adını almıştır.
2ab6243a4804c57c5b2f29d1438d53951970/1975 yılları arasında 12 filmde rol alarak Yeşilcam’ ın en parlak günlerinde yer edinmiştir. Hülya Koçyiğit’le ‘Sev Kardeşim’ de, Hale Soygazi ile ‘Gece Kuşu Zehra’da, Emel Sayın’la ‘Mavi Boncuk’ ta rol aldı. Hababam Sınıfı ile de Türk Sineması’ nın unutulmazları arasına girdi. Daha sonraki süreçte mesajı olan filmler yapma karar aldı.

Askeri darbenin ardından Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden tutuklandı. “Anne Kafamda Bit Var” isimli kitabında darbe süreci ve hapishane günlerini anlattı. 1991 yılında Özel Taş Koleji’ni kurdu ve eğitim sektörüne giriş yaptı.

Oğlu Ali Nesin’ den babası Aziz Nesin’ in ölümü sonrası vakıf başkanlığını devraldı. Nesin Vakfı’ nın Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Bu güne dek 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol almış olan Akan, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali ’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü aldı. 1982 yılında ise Cannes Film Festivali’nde ise “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. 1973/2002 yılları arasında ise 12 ödül sahibi oldu.

353 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kütahya/Konya - 21 - S.Ü. / Sosyoloji - Snapchat: sorunlusosyolog - Instagram: tkarateke

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber