Süpernova Nedir?

0

Enerjisi bitmiş olan büyük yıldızların şiddetli bir patlaması durumudur.

 • Bir süpernovanın parlaklığı Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına varabilir.

Başlangıç yapısı iyonize madde halindeki plazma şeklindeki süpernovanın parlaklığını yitirmesi işin aslında haftalar ve ya aylar sürebilir. Bu süre zarfında etrafa yaydığı enerji, yıldızımız Güneş’in 10 milyar yılda yayacağı enerjiden çok çok daha fazladır.

Bu patlamalar, maddenin evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yarar. Patlama sonucunda dağılan yıldız artıklarının, evrenin başka köşelerinde birikerek yeniden yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Bu varsayıma göre, Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenler ve bu arada elbette bizim Dünyamız da, çok eski zamanlarda gerçekleşmiş bir süpernova patlamasının sonucunda ortaya çıkmıştır.

This artist’s impression shows the magnetar in the very rich and young star cluster Westerlund 1. This remarkable cluster contains hundreds of very massive stars, some shining with a brilliance of almost one million suns. European astronomers have for the first time demonstrated that this magnetar — an unusual type of neutron star with an extremely strong magnetic field — probably was formed as part of a binary star system. The discovery of the magnetar’s former companion elsewhere in the cluster helps solve the mystery of how a star that started off so massive could become a magnetar, rather than collapse into a black hole.
 • 18 Eylül 2006 tarihinde, R Quimby ve P. Mondol tarafından keşfedilmiş olan SN2006 gy isimli süpernovanın şimdiye kadar gözlemlenmiş en çok parlak süpernova olduğu biliniyor. SN2006 gy süpernovasının meydana geldiği galaksi NGC 1260, bizim galaksimize 238 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Bu süpernovadan gelen ışığın dünyamıza ulaşması 238 milyon yıl sürdü.

supernova

 • Süpernova tarafından fırlatılmış olan gaz kabuklar yıldızlararası ortama ilerlerken, yeni meydana gelen ağır elementleride aynı zamanda yıldızlararası ortama katarak zenginleştirir ve buna da süpernova kalıntısı denir.

Tarihte, gözlemlenmiş olan süpernova patlamaları ile birlikte, sadece yarım düzine süpernova kalıntısı eşleştirilmiştir. 1572’de, 1604’de ve 1054 yılında gözlemlenen süpernovalar bunlara net örneklerdir.

maxresdefault (1)

 • Bugün bile bulutsu saatte 4 milyon km hızla genişlemekte olup gama ışınlarından X ışınlarına, UV, optik, infared ve radyo dalgalarına kadar bütün dalga boylarında ışınım yayınlamaktadır.

Süpernova patlamaları çeşitli biçimlerde oluşabilir. Bunlardan biri nükleer füzyon tepkimeleri sonucunda yıldızların patlamasıdır. Kütlesi belirli bir değerin üzerinde olan yıldızların sıcaklığı yükseldiği zaman karbon füzyonu başlayabilir ve bunun sonucunda yıldız patlayarak yok olabilir.

 • Süpernova patlamalarının çeşitli türleri vardır: Ia, Ib, Ic, IIn, II-L, II-P. Bu türlerin en önemlisi Ia’dır. Çünkü bu patlamalar sırasındaki azami parlaklık her zaman hemen hemen aynıdır. Bu durum uzayın bir bölgesinde meydana gelen süpernova patlamasının Dünya’dan gözlemlenen parlaklığının kullanılarak o bölgenin Dünya’ya uzaklığının hesaplanabilmesini sağlar.

326 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik