Süper İnsan Üretilecek!

0

Sahip olduğumuz özellikleri beğenmiyoruz. İnsanların kendi aralarında oluşturdukları “güzellik” “çirkinlik” kavramlarıyla kendimize ve çevremizdeki diğer insanlara ölçüt veriyoruz. Bilim insanları da dünyanın oluşturduğu bu güzellik ölçütünü, özellikle “çirkinlik” ölçütünü ortadan kaldıracak bir proje üzerinde çalışıyorlar.
Projenin amacı insan genleriyle oynanarak “süper insan” üretmek. Peki bu “süper insan” nedir tam olarak, hemen açıklayalım. Bilim insanları gen yazılımlarıyla oynayarak ortaya, süper sağlıklı, süper güzel, süper zeki dediğimiz insanlar çıkaracak. Bu insanlar aynı zamanda süper yetenekli de olacak. Bildiğiniz mükemmel insan…

Bu proje dünyanın en büyük uluslararası projesi olarak kabul ediliyor. Proje çeyrek asrı devirdi ve adına İnsan Genomu Projesi verildi.
Bilim insanlarının, geçtiğimiz mayıs ayının başında Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği “Sentetik insan geni” hakkındaki gizli toplantının ilk notları “Science” dergisinde yayınlandı.
Bu notlara göre DNA’yı oluşturan dört baz; A(Adenin), T(Timin), G(Guanin), C(Sitozin) bazlarının yerleri değiştirilerek insan geni oluşturulabilecek.
Uzmanlara göre bu proje sayesinde kansere dayanıklı hücreler oluşturulabilir, nakil edilecek organlar üretilebilir. Hatta süper zeki, süper güzel, süper yetenekli özellikler insan embriyosuna aktarılarak süper insanlar oluşturulabilecek.

Proje çok faydalı bir proje olmasına karşın beklenen yan etkileri de var tabii. Örneğin kansere çare bulunsa bile daha kötü hastalıkların ortaya çıkma gibi riski var. Diğer yandan “Süper insan”, insanlar arası sınıflandırmayı arttırabilir. Bu teknoloji düşük bütçeli bir aile tarafından karşılanamazken, maddi durumu yüksek olan aile “Süper insan” sahibi olabilecek. Yani toplumun bi’ kısmı sağlıklı ve göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olacakken diğer kısmı yani ikinci sınıf olarak tabir edebiliceğimiz kesimi de sağlıksız insanlara sahip olacak. İnsanlar arasındaki ayrım büyük ölçüde artacak.

Proje üzerinde 15 yılı aşkındır çalışılıyor. Açıklamalara göre proje için 100 milyar dolar bütçe ayrılmış ve projenin gerçekleştirilebilmesi için en az 15 yıla daha ihtiyaç var. Projenin gerçekleştirilmesi için henüz bazı cevapsız sorular da var; “Projede kimin geni kullanılacak?” “Projede kimin çalışmasına izin verilecek?”, “Kontroller nasıl sağlanacak?” gibi…

201 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik