Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

0

Genel olarak bakarsak günlük alınan beslenmede ki yağ oranı azaltılmalıdır. Fazla yağ yemek , yağ dokusunu büyütür. Aynı zamanda vücudumuz içinde zararlıdır. Sporcularda dolaşım sisteminin sağlığı damarlara bağlı olduğu için kıymadan yapılan kebaplardan , kızartmalardan ve hazır poğaçalar gibi yiyecekler uzak durmak gerekir.
Spor yaptığımızda, kalori yaktığımızda ilk önce karbonhidratlar enerjiye çevrilir yani vücudumuzun enerji kaynağı ilk olarak karbonhidratlar diyebiliriz. Karbonhidrat ihtiyacımızı kurubaklagiller, esmer unlar, sebze, meyve gibi kompleks karbonhidratlardan sağlamalıyız. Rafine şeker tüketimini ise kesinlikle azaltmalı hatta imkanımız var ise sıfırlanmalıdır.

Protein Tozlarının Sporcunun Hayatında Ki Yeri
Yeni yapılan araştırmalara göre bir sporcunun 1-1,5 kg/gün protein tüketiminin vücut için yeterli olduğu belirtildi. Ancak birçok sporcunun gerekenden fazla protein tükettiği biliniyor. Spor yapan insanlar kaslarımı harcamayayım diye düşünüp, bolca protein tüketip, hatta bazıları yeterli proteinin diyet ile karşılanamayacağını düşünüp üstüne bir de protein tozları ile replasman yapıyor. Yeterli karbonhidrat almadıkları için belirli bir süreden sonra vücut kasları tüketmeye başlıyor. Böylelikle hem vücut dayanıklılığı düşüyor hem de spor yapan insanın performansı düşüyor. O yüzden gerçekçi olursak sağlıklı olmak için spor yapan bir insanın hayatında protein tozlarına yer yoktur. Zaten doğal proteinler ile protein ihtiyacı yeteri kadar karşılanabilir.

Spordan Önce Ve Sonra Beslenme
Spor öncesi ve sonrasında ki yiyecek seçimi sporda ki performansı etkiler. Spor öncesi karbonhidrattan zengin ve yağ oranı düşük beslenme tercih edilmesi daha doğru olur. Tahıl ekmeği, muz, armut, incir, elma gibi meyveler ve ya taze sıkılmış meyve suları, yoğurt ve süt öncesi için doğru bir beslenme tablosu oluşturacaktır.

Spor sonrasında ise en çok önem taşıyan şeylerden biriside kaslarda ki enerji deposu, glikojeni korumaktır. Çünkü kaslardaki glikojen antrenmanda ki gerekli enerjiyi vücuda sağlar. Antrenmandan sonra ki 2 saatte glikojen kendisini tekrar depolamaya başladığı için, en geç yarım saat içinde karbonhidrattan zengin bir beslenme alınmalıdır. Antrenmandan sonra vücudun kendisini onarması için en az 4-5 saatlik uyku gerekir. Yetersiz uyku spor hayatınızı olumsuz etkileyecektir

300 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik