Spor yapma prensibi

0

Bildiğiniz üzere sağlık ve spor birbirini tamamlayan alanlardır. Eğer sağlıklı olmak istiyorsanız spor yaparsınız, eğer spor yapıyorsanız sağlıklı olursunuz. Siz de spor yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı,ne sıklıkla yapacağınızı,neler yiyip içeceğinizi,hangi sporu yapacağınızı ve bunun gibi birçok şeyi bilmiyorsunuz.
Bilmemeniz pek sorun değil aslında; bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Gelin bu sorunu birlikte maddelerle çözelim.

Hangi spor?

Bu size kalmış aslında. Hangi sporu yaparsanız vücudunuz ona göre indekslenecek ve vücut yapınız o spora göre şekillenecek.

“E ben nereden bileceğim?” diyorsanız da size tabii ki önerimiz var. Yapılan çalışmalara göre zirveyi fitness ve yüzme tutuyor. Kaslara yönelik sporlar yani. O yüzden  eğer spora hâlâ başlamamışsanız fitness’tan başlayabilirsiniz. Bu yazıdan sonrası Fitness ile alakalı.

fitness-woman-perspiration

Ne sıklıkla spor yapılmalı?

Eğer hiç spor yapmayan birisi iseniz ve yeni başlayacaksınız bu sıklık “fitness” adına 5 gün olabilir. Ama 1. aydan sonra artık “fitness”ı haftada 3 güne indirmelisiniz. Bunun mantığını hocalar size anlatırlar. Ayrıca ilk başladığınızda “full body” yani vücudun her alanını tek bir günde çalıştırmanız daha mantıklıdır. 3 güne geçince bunu “split” yani günde 2 bölgeye bölebilirsiniz. Kardiyovasküler antrenmanları da Fitness’ı 3 güne indirdiğiniz için diğer günlerde yapabilirsiniz. Ama önemli olan şey ise; kendinize 1 veya 2 gün dinlenme bırakmanızdır.
“Broscience” ile bizlere bilgi vermek isteyen kardeşlerimiz “spor salonundan çıkma!” diyebilir;böyle bir şey yoktur.

Sporu “gerçekten” ne zaman yapmalıyız?

Bizim tavsiyemiz de diğer bilimadamları ile uyuşuyor aslında. Antrenmandan 2 saat önce güzel bi “yavaş sindirilen karbonhidrat” veya “glisemik indeksi düşük karbonhidrat”lı besinler tüketmiş olursanız antrenmanda çok güzel bir sonuç alırsınız. Tabii, antrenmandan sonra da 1 saat içerisinde protein ve karbonhidrat ağırlıklı besin tüketmeniz gerektiğini söylemiştik. Antrenmandan daha fazla verim almak istiyorsanız 40 dakika önce şekersiz kahve içmiş olabilirsiniz(büyük boy olabilir).
“Broscience” aklıyla “2 saatte 1 yumurta ye yoksa kasların erir” gibi şeylerin varlığı söz konusu edilemez.

Sporun uzunluğu ne kadar olmalı?

Yine bizim tavsiyemiz 1 saati geçmemesi yönündedir. Yapılan araştırmalara göre 1 saatten daha fazla yapılan antrenmanlarda vücut yıkım(katabolik) moda girebiliyor. Hatta “split” moda geçtikten sonra antrenmanınızın 30-45 dakika arası sürmesi sizin yararınızadır.
“Broscience” aklıyla spor salonlarında 5 saat durmanın mantığının favori rakamı 0’dır arkadaşlar.

Kendinize bir amaç belirleyin

Spor yapıcaksınız ama ne için? Kaslanmak mı, yağ yakmak mı? Eğer ikisini de yapmak istiyorsanız belli bir müddet beraber tutabilirsiniz bunları. Ama ileride kesinlikle ikisinden birini seçmek zorunda kalacaksınız.

Bu sizin beslenme şeklinize göre değişir. Eğer diğer yazılarımızı okuduysanız kas yapmak için +200 kalori, yağ yakmak için -300 kalori önerdiğimizi hatırlarsınız.

 Fitness vücudu sarkıtır mı?

Maalesef böyle bir şey yok arkadaşlar. Sadece nankör bir spordur Fitness. Yani onu bıraktıktan 1 ay sonrasına kadar yaptığınız çoğu emek, bir balon gibi söner ve vücudunuz eski halini alır. Tabii bu kol kasınızın sonuna kadar erimesi değildir. Vücut yapınız Fitness yapısıdır lakin; parçalı kaslarınız olmaz. Bu kasların hafiften kaybolması, içerideki yağların dışarı vurulmasına neden olur bu da “sarkma” diye adlandırılır.

Takviyeler

Gerçek olarak Fitness veya diğer sporlar için takviyelerinizi (protein tozu,supplement) ilk 6 ay’ınızı bitirdikten sonra almanız sizin yararınızadır. Ayrıca protein tozunun da yan etkisi yoktur.
“Broscience” aklıyla spora başladığınız anda ağzınıza protein tozu tıkmayınız. Yanlıştır!

Bugünlük bizden bu kadar!

Sporla ve sağlıkla kalın!

325 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply