Sosyal Medyanın Zararları

1

Günümüz zamanında teknoloji herkesin elinin altında. 6-7 yaşındaki çocuk telefonda, tablette oyunlar oynuyor, 60-70 yaşındaki amca akıllı telefonda, bilgisayarda takılıyor.

Hal böyle olunca insanın her türlü ihtiyacına göre web siteleri ve uygulamalar çıkarılıyor. Yiyecek ihtiyacını bile belirli bir siteden oturduğu yerden halledebilir hale gelen bir toplumuz.

Türlü sosyal medya hesaplarında yaptığımız her şeyi paylaşır olmuş durumdayız. Yemek mi yiyorsun fotoğrafını çek sosyal medyaya at. Bir yere mi gittin konum at. Vs. Vs. örnekler çoğaltılabilir.

Peki onları sadece arkadaşlarınız mı görüyor? Sadece tanıdığınız insanlar mı ne yediğinizi, nerelerde takıldığınızı görüyor?

Hayır efendim sadece tanıdığınız arkadaşlarınız, akrabalarınızla kalsa iyi. En olmadı açar tanıdığın birinin adına hesabı takip eder, “aa ben bunu tanıyorum” der kabul edersin sonra kim bilir neler olur.

Bazı şeyleri gizli tutmanız hayatınızı daha sağlıklı geçirmenizi sağlar. Daha güvenilir bir yaşam biçimi oluşturmanızı sağlar.

Eğer her türlü özel şeyinizi sosyal medya ortamında paylaşırsanız sonunda nelerin beklediğini düşünmenizi tavsiye ederim.

Söylediğimiz gibi 7’den 77’ye herkes kullanır durumdayken özel hayatınızda yaptığınız şeyleri iyi bir insan mı kötü bir insan mı gördüğünü bilemeyiz.

“İyi ama bak o yapıyor, ben yapsam ne olacak sanki?” demeyin. Bu düşünceyle yola çıkarsak o camdan atlıyor diye bizde atlarız.

Sosyal medya kullanmayın demiyorum efendim yine kullanın lakin daha dikkatli bir biçimde kullanın. Hayatınızı direkt olarak sosyal medya hesaplarınıza geçirmeyin.

Sosyal medyada sürekli takılarak sosyalleştiğimizi sanıyor olsak bile gün geçtikçe bağımlısı oluyor ve a-sosyalleşiyoruz unutmayın.

Oturduğumuz ya da yattığımız yerde dikdörtgen bir ekrandan laflar atıyor, sonra unutup gidiyoruz. Sanal ortamdan siyaset yapıyor, sanal ortamdan dünya sorunlarını hallediyoruz. Sanal ortamdan İstiklal Marşı’na laf edenleri kötüleyenler okullarında törene katılmakta oflanıyor.

673 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

1 Yorum

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber