Son Zamanların Popüler Dizisi Stranger Things

0

Stranger Things, 80’li yıllarda geçen kayıp bir çocuğun aranma hikayesinin normalliği ışığında olağanüstü olayların ele alındığı bilim kurgu/gizem/korku türlü dizidir. 15 Temmuz 2016 tarihinde, 8 bölümün tamamı ADB kanalı Netflix’te yayınlanmıştır. Senaristleri Duffer kardeşler olarak bilinen, Matt Duffer ve Ross Duffer’dır.

4118bc185081d7b9ff5160dc6e5304cbaab081a7
Stranger Things Konusu

İndiana’nın Hawkins kasabında geçer. Bu kasaba küçük ve suçlulukların uzun süre yaşanmadığı bir yerdir. Dört arkadaş, Mike Wheeler’ın evinde epeyce saat en sevdikleri oyunu oynamışlardır. Saat 20.00 olduğu sırada Mike’ın ebeveynleri artık arkadaşları için eve dönüş zamanının geldiğini söylerler. Üç arkadaş ev yolunu tutar. Fakat Will eve dönüş yolunda ormanda gizemli bir şekilde kaybolur. Gece boyunca Will’in eve geldiğini fark etmeyen annesi Joyce Byers ve abisi Jonathan Byers sabah olduğunda Will’in yatağında olmadığını fark eder. Mike’ın annesini arayıp orda olup olmadığını sorar. Bir süre Will’i arayan Joyce oğlunun kaybolduğunu anlar ve polise gider. İşte tam olarak asıl hikaye burada başlar. Hawkins kasabasında uzun süredir olmayan şeyler olmaya başlar. Kayıplar, intihar… Fakat anlaşılmayan gizem bu olayların normal olmadığı yöndedir. Annesi bu olayların açığa çıkmasındaki en büyük etkendir. Arkadaşları, polis, abisi hatta tüm kasaba Will’i arar. Gittikçe akıl almaz ve olağanüstü şeyler olmaya başlar. Daha sonrasında bunun basit bir kayıp olayı olmadığı anlaşılır.

header3-stranger-things-80s-moviesStranger Things Karakterleri

Will Byers (Noah Schnapp): Kaybolan çocuktur. Bulunması için en büyük yardımı o yaptı da diyebiliriz. Bu cümleyi size daha açık anlatmak isterdim fakat bundan sonrası spoiler’a girer.

stranger-things-season-1-1-the-vanishing-of-will-byers-shotg_vxtx
Joyce Byers (Winona Ryder): Will’in annesidir ve olayların olağanüstü boyutu anlayan ilk kişidir. Bunları ortaya çıkardıkça oğlunun kaybı üzerine sarsıntı geçirdiği ve psikolojisinin bozulduğu düşünülür.

cnc4airw8aerlni
Mike Wheeler (Finn Wolfhard): Üç arkadaşıyla birlikte Will’i bulmak için her şeyi yapan grubun en akıllısı yani beyni diyebileceğimiz bir karakterdir.

7333
Lucas Sinclair (Caleb Mclaughlin): Grubun ciddi karakteri olarak görebiliriz. Baskın bir karakterdir ve gruba bazen kafa tutabilir.

caleb-mclaughlin-stranger-things
Dustin Henderson (Gaten Matarazzo): Grubun en sempatik üyesidir. Olayları benzetme yönüyle diğerlerinden oldukça başarılıdır. Ayrıca, her şey karmaşık bir hal aldığında grup üyeleri Lucas ve Mike’ın aralarındaki çekişmeleri tatlıya bağlamaya çalışan, bir nevi ara buluculuk yapan sevimli karakterdir.

dustin
Eleven-El (Millie Bobby Brown): Üzerinde deneyler yapılan süper güçlere sahip olan bir kızdır. Bu merkezden kaçtığında Will’in arayan arkadaşlarıyla yolu kesişir. Will’i aramaya yardım eder çünkü bu konu hakkında oldukça bilgili ve bu olaylarla bağlantılıdır.

strangerthings_02
Jim Hopper (David Harbour): Dizide şerif rolünü üstlenir. Daha önce şehirde görev yapmış olan Jim kasabaya geldiğinden beri bu tür olaylara şahit olmamıştır. Uzun süre önce kızını kaybeden ve ailesi dağılan Jim,  Will’in kaybına hem odaklamış hem de bu esnada acısını tazelemiştir. Dizide olayların açığa kavuşmasında önemli rol oynar kendileri.

hopJonathan Byers (Charlie Heaton): Will’in abisidir. Karakter olarak biraz siliktir. Fakat yine de etkileyici bir yanı yok değil. İlklerde Will’in öldüğüne inanır fakat sonrasında işler onun için değişir.

giphy-facebook_s
Nancy Wheeler (Natalia Dyler): Mike’ın ablasıdır. Arkadaşıyla sevgilisinin partisine gittiği sırada arkadaşı da benzer bir gizemle kaybolur. Nancy, bu iki olayın bağlantılı olabileceğini düşünüp Jonathan’a gider. Daha sonrasında ikili arama ekibi olurlar.

tumblr_oae0xntlsg1s6c97mo3_1280
Mr. Clarke (Randall P. Havens): Kendisi öğretmendir. Will’in aranmasında çocuklara akıl hocalığı yaparak habersiz biçimde birçok yardımı olmuştur. Ayrıca, örnek bir hoca olduğu söylenebilir.

640
Dizi 2. Sezon Onayı Aldı mı?
İlgi çeken ve eleştirmenlerden de güzel yorumlar alan dizi 31 Ağustos 2016 tarihinde ikinci sezon onayını aldığını duyurdu. Net bir tarih açıklanmadı fakat 2017’de yayınlanacağı söylendi.

470 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik