Son Dönemin En Çok Sevilen Dizisi ‘Mr. Robot’

0

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazıda sizlere son zamanlarda her yerde gördüğümüz (bunu biraz açmak gerekirse özellikle Tumblr’da ki giflere rastlamamış olanınız yoktur diye tahmin ediyorum), etrafımızdaki insanlardan da sıklıkla duyduğumuz diziden, ‘Mr. Robot’ tan bahsetmek istiyorum.

GİRİŞMr. Robot Dizisi Konusu

Spoiler vermeden bahsetmek istiyorum henüz izlememiş olanlarınız olabileceği için, bu yüzden dizi ile ilgili çok derin / kült şeylerden bahsetmeyeceğim.

Genel hatlarıyla kısaca ifade edilirse;

Dizimiz, insanlarla iletişim sıkıntısı bulunan, düzenli tedavi gören ancak pek işe yaramayan, hayatında yapabileceği en iyi şeyin insanların kullandıkları sosyal medya, e-mail gibi şahsi hesaplarını ele geçirip onlar hakkında bilgiler edinmek olduğunu düşünen, insanların bilgilerine ulaştıkça öğrenmiş olduğu gerçeklerden dolayı insanlara güven duymayan bir ana karaktere sahip. Yani Elliot Alderson.

Babasını dönemin en büyük holdinglerinden birinde çalışırken kanserden kaybeden kahramanımız, babasının ölümünün holdingde yaşanan olaylar sebepli olduğuna inanır ancak bunu kanıtlayacak delile hiçbir zaman uğraşamaz.

208498-mr-robot-mr-robot

Kendi deyimi ile Elliot’ u tanımlamak gerekirse; ‘O geceleri kanunsuz bir korsan, gündüzleri ise sıradan bir siber güvenlik görevlisidir.’

Dizide asıl olaylar ise, yer altı hacker grubu Fsociety’ nin büyük bir holdinge karşı açacakları siber savaşta onun yanlarında olmasını istemesi ve bu yüzden onun çalıştığı şirketin yani Allfsafe’in sistemine zarar vermesi ise başlar.
Birçok forum, sayfa vb yerlerde okuduklarım sonrasında şu konuda da bilgi vermek isterim ki, dizi bir hackerın nasıl hackerlık yaptığından bahsetmiyor arkadaşlar. Yani Elliot kalkıp bize ‘Nasıl hacker olunur?’ tarzı dersler vermeyecek. Birçok kişi Elliot’ un sürekli kendi halinde konuşmasını sıkıcı bulmuş ve işin içinde bir hareket olmadığı için diziyi bırakmış. Arkadaşlar dizi aksiyon dizisi değil ki, bu kendi içinde psikolojik sorunlar yaşayan bir gencin yaşadıklarını yansıtan bir dizi. Elliot’ un hayatında var olan her şey her insan gerçek olabilir de olmayabilir de. Bizlere de ‘Arkadaş’ diye sesleniyor ilk bölümden beri fark ettiyseniz, çünkü biz onun zihninde yarattığı bir bireyiz. Gerçek değiliz. Tıpkı bizim gibi dizide de Elliot’un zihin oyunları ile var olmuş kişi ve olaylar olabileceği gerçeğini unutmayalım.

Dizi şu an halen güncel olarak devam etmektedir. 2015 de başlayan dizi şu an 2. sezon 9. bölümünü yayınladı. 1 Eylül’de bir çok sitede Türkçe alt yazılı hali eklendi.

Dizinin nasıl olduğu konusunda yakınlarımdan sürekli sorular alıyordum ve bunu kendi halimde yanıtlamaya karar verdim. Umarım sizler için açıklayıcı ve yararlı bir yazı olmuştur. Eğer aklınızdaki soru işaretlerine birer cevap oluşturabildiysem ne mutlu bana.

311 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kütahya/Konya - 21 - S.Ü. / Sosyoloji - Snapchat: sorunlusosyolog - Instagram: tkarateke

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber