Sol Kolda Neden Uyuşma Olur?

0

Sol Kolda Uyuşma ve Tedavisi

Sol kol uyuşması genellikle 2 sebepten dolayı gerçekleşir:

1- Koldaki sinirlere baskı oluşmasından 

2-Zayıf kan dolaşımından

Bazen keskin ağrıyla beraber karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Sol koldaki uyuşma aniden ortaya çıkabilir ya da kademeli bir şekilde gelişebilir. Genelde kol uyuşması hayatı tehlikeye sokan bir durum olmamakla birlikte sol kolun sürekli uyuşması ya da sol koldaki ağrı kalp krizi belirtisi olabilir. Dolayısıyla solda sürekli ağrı veya uyuşma durumu varsa mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir. Lütfen göz ardı etmeyin.

Sol Kolda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Sıkışması ve Siniri Hasarı: Merkezi sinir sisteminden sol kola doğru giden sinirlerde sıkışma ya da hasar sol kol uyuşması yaratan yaygın sebeplerden biridir. Sinir hasarının birden fazla sebebi olmakla birlikte ana sebep genelde şeker hastalığı olan insanlarda görülen diyabetik nöropati durumudur. Bunun dışında gece kolunuzun üzerinde uyumak da kola baskı yaratan bir durumdur. Ayrıca sinir hasarı ya da sinir sıkışmasına sebep olabilir.

Dolaşım Bozuklukları: Dolaşım bozukluğu iyi olmadığında vücudun uç noktalarına yeterli miktarda kan gitmez. Bu gibi durumlarda genelde el ve kolda uyuşukluk ve karıncalanma meydana gelebilir. Kan dolaşımın yönü nedeniyle genelde sol kol daha çok etkilenir. Dolaşım bozukluklarında bir çok unsur rol alabilir.

Sol Kol Uyuşmasını Engellemek için Öneriler

Tedavi için önerilen spor ve sağlık Hareketleri ise şu şekilde;

El ve Kol Egzersizleri DeneyinSıcak Kompres Uygulayın
Düzenli Balık Tüketin
Vitamin Desteği Alın
Sıcak Kompres Uygulayın
Alkolden Kaçının

355 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber