Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

0

Soğuk algınlığı herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, hapşırma ve eklem ağrıları şeklinde belirir. Eğer, sizde benim gibi yaz kış bilmeksizin hastalanan bir yapıya sahipseniz, söylediğim şeyler işinizi kolaylaştıracak niteliğe eş değer olabilir.

soğuk-algınlığı-tedavisi

Ne yapılması gerekir?
Bulunduğunuz ortamın ısısı/nemi önemlidir. Aynı şekilde, bol bol sıvı tüketmekte duyduğunuz işe yarar klişelerden biridir. Meyve özellikle C vitaminli meyveleri yemek bağışıklık sisteminize oldukça güç katacaktır. Sigara içilen ortamda bulunmamak ve yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmekte yapılması gerekenler arasında. Temel, işe yarar klişeler bittiğine göre gelelim tecrübeyle sabit deneylere. “Hiçbir şey yapacak halim yok, bi’ doktor daha iyi olur” diyorsanız, doktora görünebilirsiniz. Fakat grip ve soğuk algınlığı birbirleriyle karıştırılan hastalıklardır. Gribe, aşı ve ilaç tedavisi uygulanabilir lakin soğuk algınlığında bu yapılamaz. Evet, artık yapılması gereken deneylere gelebiliriz.

1-vicks
1) Burnunuzu açmak için; Bir leğene yarısını geçecek kadar sıcak su koyun. Çok az miktarda, suyun içine vicks ekleyin. Ya da aynı sayılabilecek başka bir kremde kullanabilirsiniz. Çok ağır gelir derseniz de sadece sıcak su kullanabilirsiniz. İçine; kremi ekledik ya da eklemedikten sonra, kafanızı leğenden 1 karış uzak tutarak, bi havlu yardımıyla tamamen hava gelmeyecek şekilde kapatın. Burnunuzun açıldığını göreceksiniz. Arada, havluyu aralayarak rahat rahat nefes alabilirsiniz.

zencefil-yeşil-çay-tarçın
2)Bitki çayları; Özellikle nane-limon ve papatyayı önerebilirim. Artı olarak, kaynattığınız suyun içine 1 çay kaşığı zencefil ya da tarçın kullanabilirsiniz. Tarçının; rahatlatıcı etkisi, kemiklere iyi gelişi, kan şekerini dengeleme gibi özelliklerinden de yararlanmış olursunuz. Eğer tercihiniz zencefilden yana olursa zencefilin de; solunum yolu açma, uykuyu rahat şekilde sağlamanız, bağırsaklara iyi gelmesi gibi özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

4132

3)Son olarak Tylolhot. İlaç sayılabilecek herhangi bir şeyi, doktorunuza ya da aile hekiminize danışmadan almamanızı öneririm. Grip ya da soğuk algınlığı olduğumda, 24 adet paket şeklinde satılanlardan, yaklaşık 11 TL gibi bi’ meblağ ödeyerek alıyorum. Kullanımı oldukça basit ve pratik sayılabilir. 1 paket toz Tylolhot’ı alıp bardağa boşaltıyoruz. Daha sonra, sıcak su koyup tüketiyoruz.

Bunların dışında herhangi bir şey uygulamıyorum. İlaç kullanmamaya özen gösteriyorum. Ayrıca, ellerimi sürekli yıkamaya çalışıyorum. Aynı şekilde vücut temizliğine de dikkat edilmeli. Elinizden geldiği kadar yalnız kalmaya çalışın. Olduğunuz yerdeki diğer insanlara da bulaştırmamak için. Kimsenin eşyasını kullanmamaya ve oldukça az yere temas etmeye özen gösterin.

 

362 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik