Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

1

Buluğ çağı ile birlikte hayatımıza giren, ergenliğin en büyük problemlerinden biri olan sivilceler, lekelere, siyah noktalara, gözenek genişlemelerine ve hatta kişide psikolojik rahatsızlıklara kadar bir çok şeye sebep olmaktadır.
Peki sivilce nedir? Nasıl oluşur? 

Sivilce yağ bezlerinin salgıladığı yağların, vücut tarafından derinin dışına atılamayınca deri tabakasının altında sıkışıp kalmasından dolayı oluşan cilt hastalığıdır.

Sivilce oluşumundaki en önemli etmenlerden biri yetersiz temizliktir. Yeterince iyi temizlenemeyen gözenekler tıkanır ve bahsettiğimiz yağlar bu sebepten dolayı deri altında kalır, dışarı atılamaz. Bir başka önemli etmen ise kişinin cilt yapısının yağlı olmasıdır. Cilt yapısı yağlı olan kişilerde sivilcelenme daha sık görülür.

sivilce-nedir

Sivilceler kendi içlerinde üç gruba ayrılırlar. Hepsinin temelinde tıkanmış gözeneklerden dolayı deri altında kalan yağlar vardır. Bunlardan biri beyaz küçük nokta halinde olanlardır. Çıkma sebebi önceden açıklamış olduğumuz üzere deri altında sıkışan yağlardır.Bir başkası ise siyah nokta olarak adlandırılan sivilcelerdir. Bu sivilceler derinin iyice temizlenmemesi sonucunca oluşurlar ve deri dışında görünen tarafları siyahtır. Son sivilce türümüz ise iltihaplı sivilcelerdir. Bunlar görünüm bakımından küçük beyaz noktalar halinde olan sivilcelere benzerler. Bu sivilcenin diğerlerinden ayrılan en büyük farkı basınç uygulandığında acı vermesidir. Bu sivilceler genelde deri üzerinde iz bırakan sivilcelerdir.

Tedavisi ile ilgili tavsiye verilecek olursa en önemlisi cildin iyice temizlenmesi olur. Kimyasal maddelerden çok doğal maddelerle hazırlanan tonik ve kürlerle temizleme tercih edilmelidir. Yüz yıkarken elma sirkesi toniği kullanılabilir. Haftada en az bir defa cildinizin tüm yağlarını arındıracak maske kullanılmalıdır.

Haftada bir uygulayabileceğiniz maske tarifini için bu linke tıklayınız; http://www.tumblrturkiye.com/sivilce-tarlalarina-son/

Elma sirkesi toniğini nasıl hazırlayacağınız ve nasıl kullanacağınız hakkındaki bilgiler için bu linke tıklayınız; http://www.tumblrturkiye.com/dogal-tonik/

Sivilcelerden dolayı açılan gözeneklerinizi küçültmek adına bir şeyler yapmak istiyorsanız bu linke tıklayınız; http://www.tumblrturkiye.com/gozenekler-neden-acilir-gozenekleri-kucultmenin-yollari-nelerdir/

318 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

1 Yorum

  1. Kemalettin on

    Özellikle ergenlik yıllarında çokca dert olan bir durum sivilceler. Yediklerinize içtiklerinize dikkat ederek ve cildinizi temiz tutarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Leave A Reply