Sinekler Neden Işığa Doğru Uçar?

0

Aylardan haziran. Yaza merhaba.. Ve bir şeye daha merhaba. Sinekler… Sizlere de merhaba sevgili sinekler..

Yaz aylarının vazgeçilmezi ışık etrafı sinekleri neden hep ışığın etrafında dönüp dolaşır hiç düşündünüz mü? Yoksa sadece sivrisinek ise evimden gitsin hemen diye mi düşündünüz?

Zaten ışığın etrafında dönüp durmaları öldürücüymüş. Sonuçta çok yakından ışığa bakıyorlar yani.

Peki madem öldürücü neden hala ışığa doğru uçuyorlar?

Geceleri uçan sineklerin çoğu yönlerini bulmak için ay ışığını kullanırlar. Dengelerini koruyabilmek için ay ışığından yararlanan sinekler kimi zaman ay çok uzakta olduğu için ışık yüksekliği gerek sokak lambalarına gerek balkon ışıklarına göre dana azdır.

Ay ışığına alışmış olan kanatlar sokak lambaları ve diğer ışıklarla da açıyı aynı dereceye getirmek ister. Bunu ayarlayabilmek için ise lambanın etrafında daireler çizmeye başlar. Önce daha geniş bir açıyla yönünü ayarlamaya çalışırken giderek açı daralır ve en sonunda lamba etrafında dönüş gerçekleşmiş olur.

Bunun bir çözümü var mı?

Çoğu şey gibi bununda bir çözümü var elbette. Buradan yetkili kişilere de seslenmiş olalım.

Onların gözleri insan gözlerinden daha farklı çalışıyor. Sarı ve mavi ışığın her ikisini de insan gözü görebilir durumdayken sinekler sarı ışığı göremeyip mavi ışığı görebiliyorlar.

Lambalarımızı sarı ışığa ayarlar isek sinekler ay ışığı yönünden gitmeye devam edecek ve bir yandan sarı ışıkla enerjiden tasarruf etmiş olacağız.

463 total views, 5 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber