Sinekkapan Bitkisi Nedir?

0

Sinekkapan bitkisi; Venüs sinekkapanı ya da Böcekkapan bitkisi olarak da geçen etobur bitkidir.  Azot bakımından fakir toprakta yetişen bitki, azot ihtiyacını karşılamak için bu eksikliği avlanarak giderir. Arı, böcek türleri, tırtıl, kelebek tarzı küçük hayvanlar avladıkları türlerdir. Bu bitkiyi yetiştiren büyük yerler, kurbağa avladıklarına dair açıklama yazıları da yayınlamışlardır. Çoğunluk ABD kısmında sulak yerlerde yetişir. Venus flytrap adıyla da geçen bitki, Dionaea muscipula familyasına aittir. Dikenli iki tane yaprağı bulunup orta kısmında tekrar bulunun dikenler sayesinde avını orta kısmına alıp kapanır. Salgıladığı özel sıvı sayesinde avı sindirir. 

1280x720-r_e
Kopan ve kararan yaprak kesilerek bitkiye zarar verilmesi önlenir. Sinekkapan bitkisinin gübreye ya da toprak için yapılacak herhangi artı bir işleme ihtiyacı yoktur. Gerekli olan mineral ve besin yapraklarında mevcuttur. 2 yılda bir saksısı ve toprağıyla beraber değiştirebilirsiniz. 12-15 cm arasında olduğu süreç olgunluk dönemidir. Bitkiyi beslemek şart değil fakat beslemekten hoşlanıyorsanız birkaç sinekle bu işlemi yapabilirsiniz. Etobur bitki olduğu doğru fakat bu onun insanların yediği et/sucuk/salam/beyaz et tarzı besinleri aldığı anlamına gelmez. Bitkinize bunları vermeye kalkmayınız. Eğer bunu yaparsanız bitkiniz ölecektir. Canlı sinek ve böcekler beslemek istiyorsanız uygun seçimlerdir. 

Sinek-Kapan-Avı
Eğer hava serinse sindirimi yavaş olur. 7-10 gün arası sürede sindirimi tamamlar. Bitkiden, yediği hayvanı tamamı ile yok etmesini beklemeyin. Onların sindirimi bu tarzda olmaz.  Avının minerallerini alarak iskeletini bırakır. Bitki yaprağı küfleniyorsa bu onu fazla nemli tuttuğunuzdan dolayıdır. Bu bitki, 40 dereceye kadar yaşar fakat 40 dereceden yüksekse bitkiyi gölgede muhafaza ediniz.  

Sinekkapan Bakımı Nasıl Olur?
En az 4 saat güneş ışığında durmalıdır. Kalan zamanda ise ışıklı yerde durması fotosentez olayını hızlandırır. Işık gören bir yer yok ise yapay ışık yolundan yararlanabilirsiniz. Bitkiyi, düşük mineralli suyla sulayın. Yağmur suyu, saf su, klima, akü, ütü ve RO suyu ile sulaya bilirsiniz. Bilmeyenler için, Ro suyu yani Reverse Osmosis. Kısacası, bir tür artıma suyu teknolojisidir. Kesinlikle çeşme suyu kullanmayınız. İki parmak kalınlığında saksının içine suyu dökün. Nemli kalması önemlidir fakat çok su almaması da bir o kadar önemli Yeni çıkmasını değil de mevcut olanın büyümesini istiyorsanız çıkan çiçek sapını kesiniz. 

08f22f12-1eb0-4ba7-93e6-c29c4cc7e338
Ben, gittigiyor sitesinden aldım. Hiçbir zarar görmeden elime geçti. Ayrıca, nasıl bakılmasıyla ilgili olarak A4 kağıdına yazılı bir direktif yolluyorlar. Link aşağıda ↓

http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/saksida-dikili-ekili-sinek-kapan-venus-fly-trap-229294035

374 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply