Sigara, alkol ve sağlıklı yaşam

0

Bu yazımızda eğer sigara ve alkol tüketicisi iseniz sağlıklı yaşamla ilgili nasıl bir bağlantınız var, nasıl düzeltebilirsiniz ve onların sporunuza etkisi hakkında konuşacağız.

Öncelikle bunlar boş işler arkadaşlar. Sigara ve alkol hem mentalite bakımından hem de fiziksel bakımdan sizleri direk ölüme sürükler. Üstelik birazdan anlatacaklarım ile özellikle alkolün nasıl bir etkisi olduğunu göreceksiniz.

SİGARA

sigaranin-zararlari
Sigara ile beslenmenin aslında pek alakası yok. Lakin spor ile çok bağlantısı var. Her sigara içen bilir bu durumu; hiçbir türlü uzun mesafe koşamazlar. Koşarlar, eğer düzenli bir spor geçmişi varsa ve kardio v. antrenmanlarla yakından ilgiliyse.

Ama eğer siz daha önceden yarı-profesyonel olarak futbol oynamamış, koşmamış, atletizm yapmamış birisi iseniz şu saatten sonra tekrar sağlıklı bir spor yapmanız veya verimli koşmanız imkansıza yakındır. Akciğerleriniz bitik olduğundan dolayı onlar çok enerji yiyecektir ve böylece eğer bahsettiğimiz şey Fitness ise kas gelişiminiz düşer. Hatta eğer kardio olarak da düşünüyorsak (koşu, atletizm sporlar) kas yıkımınız kolaylaşacaktır.

Dolaylı ve doğrudan sigara sizin spor hayatınızı bitirmekle meşgul olacak bir maddedir. İçerisindeki saçma sapan şeyleri sayıpta size sigara dersi vermeye çalışmayacağız lakin sigarayı eğer bırakmazsanız, boşuna spor yapmaya çalışmayın. BIRAKIN !

ALKOL

metil-alkol-zararlari
Alkolün müptelası olmanın dışında, hiçbir zaman da içmeyin. Çünkü alkolün vücuda doğrudan olarak etkisi vardır.

Vücudun besinleri yakma sırasında aslında genel olarak karbonhidrat > yağ > protein olarak biliriz. Eğer alkol vücuda girerse, vücut bütün bu sırayı bozup bütün yağ yakım odalarını da kullanarak, sindirim sistemini de çalıştırarak o alkolü sindirmeye çalışır. Bütün her şey bunlarla uğraşırken, alkolün birçoğu dışarı gitse de vücudunuzda büyük bir yağ tabakası bırakır. Bu genellikle birada etkili olsa da, bütün alkol içeren maddelerin sindirimi zordur ve yağ tabakası bırakmasa bile alkol ile tükettiğiniz besinlerin hepsi, vücut alkol ile uğraşırken direk yağ olarak depolanır.

Bunun size zararı nedir?

Alkolün içerdiği besinler itibari ile hiçbir türlü diyeti yapamaz, kilo alırsınız.

Spor düzeninizi oturtamaz, spora belki de daha düşük bir enerji ile gidersiniz.

Spordan önceki beslenmenizi tamamlayamazsınız ve yaptığınız sporun hiçbir anlamı kalmaz.

Sonuç olarak; ikisi de zararlı olan maddelerdir. Tüketmeyin, uzatırlarsa da almayın! Sırf iki dakikalık hava için veya iki dakikalık zevkleriniz için hiçbir türlü kendi hayatınızı riske atmayın!

Yazının başında da dediğim gibi; sizi mental olarak tamamen yenilgiye uğratacak 2 maddedir bunlar. Bunların yanında hayatınızı da bitirir. Zararlarını önemsemiyorsanız da aile hayatınızı düşünün.

Bugünlük bizden bu kadar, sağlıkla ve sporla kalın!

449 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply