Serebral Palsi Nedir?

0

Serebral Palsi beyinde bir grup nöronların çalışmasını engelleyerek, beyin ve kasların birbiri arasındaki iletişimi etkiler böylece hareket ve duruştaki simetriyi bozar.

Genellikle 1000 doğumdan 2-3 ünde görülen bir hastalık olan Serebral Palsi, hamilelik sırasında annenin herhangi bir madde bağımlılığı, virüsler ve enfeksiyonlar, beyin kanaması veyahut geçirilen bir travma, doğum sırasında meydana gelen sıkıntılar ve bebeğin 1000 gr altında doğması nedenleri ile ortaya çıkar.

Motor işlevinin yerine getirilememesi nedeniyle görülen bu hastalık, hastalığa sahip olan hastalarda birçok değişik şekilde görülse de genel olarak dörde ayrılmıştır;

-Spastik DiPleji (2) : İki uvuzda görülen şeklidir. Kollarda veya bacaklarda görülür.

-Spastik KuadriPleji (4) : Dört uvuzda birden görülen şeklidir. Kollar ve bacaklarda görülür.

-Spastik Hemipleji (1/2) : Hastanın vücudunun yarısında görülen şeklidir.

-Athetoid (İstemsiz) : Vücudun kendini kontrol edememesi, idarede zorluk ve istem dışı katı-amaçsız hareketler şeklindedir.

img_3441

Serebral Palsi hastalığına yakalanan çocuklarda;
Konuşma, görme, duyma, öğrenme güçlüğü,
Davranışlarda bozukluk,
Ara ara nöbetler,
Solunum bozuklukları gibi sorunlara neden olabilir.

Bu hastalığa sahip çocuklarda bebekken sıkça yapılan faaliyetlerden, yürüme, emekleme, koşma gibi hareketlerde zorluk ve bu hareketleri oldukça yavaş kavrama gibi sorunlar olabilir.

Bu hastalığın tanısı; bebek yeni doğduğunda, hemen doğar doğmaz yapılmaz, bebek 6-12 aylık gelişim sürecini tamamladıktan sonra, el baş dengesine ve yürüme işlevine bakılarak doktor tarafından bir fizik tedavisiyle sonuçlar göz önünde bulundurularak yapılır.

Serebral Palsi hastalığının tedavisinde ise SP rahatsızlığına yakalanmış olan bu bireylerin ileriki yaşlarda normal bireylerin gerçekleştirebildikleri faaliyetleri gerçekleştirebilmeleri amaçlanır. Böylece uzman doktorlar eşliğinde yapılan bu tedavi sonucu, hastaların vücutlarının kullanamadıkları kısımları veyahut istem dışı katı hareketler sergiledikleri kısımları kontrol altına daha rahat alabilmeleri sağlanır..

435 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik