Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere ve Nasıl Yapılıyor

0

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere ve Nasıl Yapılıyor

Ülkemizde son yıllarda artan hastalıkların arasında en çok rastlanan diyabet hastalığıdır. Diyabet hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olarak sınıflandırılmıştır. Şeker Hastalığı Ameliyatı sadece Tip 2 türde 18-65 yaş aralığında olan hastalara uygulanmaktadır. Hastalara teşhis aşamasında Tip 2 diyabet hastalığı ile en az üç sene mücadele edip etmediği önemli bir nokta görülmektedir. Çünkü Tip 2 diyabet hastalarında ilaç tedavisi 3-4 sene içinde karşılık bulmaktadır.
Şeker Hastalığı Ameliyatı tedavisi uygulanacak hastalar öncesinde ve sonrasında takip edilen bir süreçten geçmektedir. Ameliyattan önce doktorun uygun gördüğü laboratuvar tetkikleri ve radyoloji raporları değerlendirildikten sonra karar verilmektedir. Çünkü her Tip 2 diyabet hastası olan hastalara bu cerrahi tedavi uygulanmamaktadır. Cerrahi tedavi yöntemi ilaç ile şeker dengesi düzenlenemeyen hastalarda tercih edilmelidir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı yapılamayacak hastaların başında yüksek derece Kalp Damar tıkanıklığı ve koroner sent hastalarında bu cerrahi yöntem uygun görülmemektedir. Bu hastalıklara sahip olan hastalar ilk önce Kalp Damar hastalıkları tedavi edildikten sonra cerrahi müdahale geçilmelidir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Tedavisinden Sonra Neler Amaçlanır.

 • Hastalarda insilün direncinin tamamen düzenlenmesi ile kan şekerinin kontrol altına alınması.
 • Aşırı kilo alma sebebine neden olan şeker dengesizlik faktörünün ortadan kalKması ile dengesiz kilo alma problemlerinin düzenlenmesi.
 • Birçok hastada kullanılan bütün diyabet ilaçlarının ortadan kaldırılması ya da önemli düzeyde azaltılması.
 • İnsilün dengesizliği yüzünde oluşan kalp damar, böbrek, gözlerde oluşan problemler ve nörolojik hastalıkların tedavisinde uygun zemin hazırlanması.
 • Cerrahi müdahale ile tedavi olan hastalarda bulunan obezite ve yüksek kolesterol olan hastalarda ciddi oranda iyileşmeler sağlanır.
 • Uyku apnesi bulunan Tip 2 diyabet hastalarında uyku apnesinin de ortadan kalkması.

Hangi durumlarda Şeker Hastalığı Ameliyatı Uygulanamaz.

 • Yemek yeme bozukluğu konusunda tedaviye cevap veremeyen hastalar.
 • Akciğer ve böbreklerde bulunan hasarların tedavi edilememiş oranlarda olması ve diyalize bağlı hastaların bazılarında
 • İleri derece karaciğer ve kalp damar hastalığı olanlar.
 • Hamilelik durumunda olan ya da hamile kalmayı düşünen hastalarda.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır:

Tip 2 Diyabet hastalarında uygulanan İlealİnterpozisyon yöntemi mantık olarak sindirim sisteminde yer değiştirme olarak görülmektedir. Sağlık insanlarda gıdaların izlemiş olduğu yol sindirim hattını takip ederek yemek borusu üzerinden mide ve sonra son nokta olarak kalın bağırsaklara ulaşarak izlemektedir. Şeker Hastalığı Ameliyatı esnasında laparoskopik yöntemlerle mide ve ince bağırsak üzerinde değişiklikler yapılmaktadır. Cerrahi tedavisi ilk olarak midenin tüp mide haline getirilmesi ile başlanır.

Tüp mide kavramı midenin belli bir oranda kesilerek çıkarılmasıdır. Midenin tüp mide haline dönüştürülmesi ile kişilerdeki doyma hissi tekrar düzenlenmiş olacaktır. Yazımızın en başında dediğimiz Şeker Hastalığı Ameliyatı yönteminde sadece insilün değerleri değil obezite ile de mücadele edilme kavramı buradan gelmektedir. Tüp mideye dönüştürme kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. İkinci işlem olarak birbirine bağlı olan mide ve on iki parmak bağırsağı ayrılır. Aynı şekilde ince bağırsağın bir bölümünde de kesilme işlemi uygulanır. Bu işlemlerden sonra kesilen ince bağırsak ile midenin belli bir bölümü birbirine bağlanır. Bu yöntem ile sindirim sistemimizde yapılan değişiklik ile alınan gıdaların ilk ulaştığı noktanın değiştirilmesi sağlanmıştır. Bu işlem sayesinde insilün etkinliğini düzenleyecek hormonların yeniden düzenlenmesine imkan sağlayarak kan şekerinin tekrardan normale dönmesini sağlamaktadır. Besin emilim düzensizliklerinin önüne geçilmiş olmasından dolayı Tip 2 diyabet hastalarında ciddi oranda iyileşmeler görülmektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı tedavi yöntemi ile aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesi sağlanmıştır. Çünkü insilün düzensizliği bağışıklık sistemini de olumsuz etkilemektedir.

301 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik