Sahurda Ne Yemeliyiz?

0

Ve bugün ilk sahurumuzu gerçekleştirdik. Ramazan ayının ilk gününü, orucun ilk saatlerini bitirmek üzereyiz. Şurada birkaç saat sonra yemekler yenecekken çok erken saatlerde acıkmış kişiler elbette ki vardır aramızda.

Peki sahurda ne yersem uzunca tokluk hissederim?

Öyle çok ağır yiyecekler yemek yerine kahvaltı yapıyorcasına yemeliyiz. Sadece birkaç saat daha erken hali o kadar. Biliyorsunuz ki kahvaltı günün en önemli öğünü. Ve tokluk hissi bizi öğle yemeğine kadar götürmeli. Ramazan özel kahvaltılarda biraz daha fazla yiyerek neredeyse iftara kadar tokluk hissedebiliriz.

Proteini bol yiyecekleri tercih etmeliyiz.

Yiyecek tercihlerimizde süt ve süt ürünleri, yumurtayı ilk sıralarda tutmalıyız. Böyle yaptığımız taktirde “açım” lafını çok sonra diyebiliriz.

Sahurda yenilen ağır, yağlı yemekler, iftara kadar midede yanma, ağırlık gibi sorunlar çıkartacaktır. Ve zaten ağır olduğu için sahurda az yenilecek haliyle tam doyamayıp erkenden acıkmamıza yol açacaktır. Yağlı yiyeceklerin gün içerisinde susama durumunu da fazlasıyla arttırdığı yağlı yemememiz gerektiğinin resmen kanıtı!

Ramazan ayı boyunca her gün en az 60 gram peynir yemeliyiz.

Buğday ekmeğini beyaz ekmeğe tercih etmeliyiz.

Haşlanmış yumurta sahur yemeklerinin vazgeçilmezi olmalıdır.

Tatlı gibi şekerli yiyecekleri sahurda tüketirsek eğer haddinden faza susarız.

Sahur yemeğine su içerek başlayıp yine su içerek bitirmeliyiz.

Beş saat tok tutan içecek nedir?

Süt.

Uykudan uyanıp yemek yemek ve tekrar uyumak ne kadar zor olsa bile sahura kalkmak, yeyip yatmaktan daha iyidir. Hem yeyip yattığımızda daha uzun zaman aç kalmış oluyoruz.

336 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik