Rüyaları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0

Kokular
Almanya Manheim Üniversitesi tarafından yapılmış bir araştırmaya göre uyurken aldığımız kokular gördüğümüz rüyaları fazlasıyla etkiler. Profesörlerin yaptığı deneye göre uyurken güzel kokular(çiçek vb.)alan dernekler daha güzel rüyalar gördüğünü söylüyor fakat uyurken kötü kokular (çürük sebze, gübre vb.) alan deneklerin sıklıkla kabus görüldüğünü bildiriyorlar. Unutmayın güzel kokular her zaman iyidir odanıza bir buket çiçeğinizi koymayı unutmayın. Ayrıca yukarıda okuduğunuz gibi kötü kokular kabuslara yol açıyor odanızda gaz çıkaran bir arkadaşınızın olmamasına aman dikkat!

Sesler
Harvard Üniversitesi’nden size bir öneri var. Dr. Barret’ın dediğine göre uyku esnasında hafif ve aynı zamanda huzur veren müzikleri dinlemenin uyku esnasında güzel rüyalar görmenizi sağlıyormuş. Yani kısaca uyku esnasında okyanus sesi, rüzgar sesi ve ya narin bir klasik müzik tercih edebilirsiniz ama tabii ki bu size kalmış klasik müzik yerine metal müzik dinleyebilirsiniz sizi tutan yok.

Baharatlar

Hayır hayır bu sefer yatmadan önce baş ucunda baharat bulundur demeyeceğiz. Sana vereceğimiz öneri yatmadan önce bol baharatlı şeyler tüketmemen. Tamam seni de anlıyoruz tadları öyle güzel oluyor fakat gece kabus görmeni de istemeyiz. Bunu sana şöyle açıklayalım, baharatlı ve ya peynir türü şeyler vücudumuz tarafından daha zor sindirildiği için gece yarısı sen mışıl mışıl uyurken bir anda kabus görmeni sağlıyor. Ama yinede sen bilirsin tabi. Biz uyardık!

Antidepresanlar
Eğer antidepresan kullanıyorsanız ve sıklıkla kabus görüyorsanız korkmayın. Bunun sebebi sadece o masum ilaçlar. Yapılan araştırmalara göre antidepresan kullanan bireyler uyku halinde gergin, huzursuz ve bir o kadar da hareketli oluyormuş. Eğer yukarıda bulunan önerilerden yarrlanırsanız bu kabusların biraz daha azaldığını görebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak
Boston Üniversitesi’nden Dr. Namara’nın tezine göre sigarayı bırakan bireylerin rüya görme sıklıkları hızla artıyor. Özellikle bu bireyler bir yıl boyunca rüyalarında sigara içtikleri görüyor. Nikotinden uzak kalan bireyin beyin nöronları kendini topluyor ve rüya görme sıklığı eski haline dönüyor yani sıfır sıkıntı.

Açlık
Aç bir şekilde uyumak kan şekerini düşürdüğü için rahat bi uyku çekemezsiniz. E tabii bu da rüyalarınızda bol malzemeli bir pizza, kocaman bir hamburger, büyük boy buzlu bir kola ya da ol soslu süslenmiş patates kızartması gibi şeyler görmeniz çok normal. Ayrıca rüyalarımıza bunları görmekle birlikte sabah net bir şekilde hatırlıyorsunuz. Düşünsenize sabah uyanıyorsunuz ve her şeyin rüya olduğunu fark ediyorsunuz ne kadar acı. Siz siz olun yatağa aç girmeyin. Ama daha önce uyandığım gibi baharatlı da yemeyin yani.

Korku

Siz hiç yatmadan önce korku filmi izlediğiniz için gece kan ter içinde uyandınız mı gördüğünüz kabus yüzünden? Bilim adamlarına göre yuvadan hemen önce yaptığınız her şey rüyanızı etkiler okuduğunuz bir gazete haberi, izlediğiniz bir korku filmi ya da arkadaşlarınızla yaptığınız dedikodu rüyalarınızı etkiler. Yani arkadaşlar siz, siz olun gece yarısı korku filmi izlemeyin.

268 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik