Ramazan’ın Geldiğini Anlamamazı Sağlayan 10 Şey

0

Müslümanlar için en önemli aylardan biri olan Ramazan ayı geldi. Fakat elbette Ramazan gelmeden önce hazırlıklara başlanır, Ramazan gelmeden neşesi gelir, huzuru gelir. Oruç tutanın tutmayana, tutmayanın tutana saygı duyması gereken, gece bile sokakların şen şakrak olduğu, bol bol ibadet ve sabrın Allah rızası için olduğu aydır Ramazan. Şimdi bizde Ramazan’ın geldiğini fazlasıyla hissettiren o işaretlerden sizlere bir derleme hazırladık

1-) Reklamlar

Şen şakrak bir müzik, koşuşturan aile bireyleri, birleştirilen masalar ve kahkahalar, bir de reklamı yapılan markanın Ramazana özel sloganı ! Ramazan gelmeden önce reklamlar bize geldiğini böyle müjdeler işte.

hqdefault

2-) Ramazan Programcıları 

Ramazanın gelmesiyle her Ramazan yüzlerini ekranda görmeye aşina olduğumuz hocalar iftar ve sahur programları sunarlar. Tabii bu programlara gelen sorularda değişmez, sakız çiğnemek orucu bozar mı, denize girmek orucu bozar mı, diş fırçalamak orucu bozar mı ? …

images (1)

3-) Mahyalar

Osmanlı Döneminde yağ kandilleri ile yapılan mahyalar günümüzde elektrikli ampullerle veya led ışıklarla yapılıyor. Dini sözler, öğütler ve motivasyon verici şeyler, dualar, hatta espirili mahyalar iki minare arasında yer bulur.

images (2)

4-) Ramazan Davulcusu

Sahura uyandırmak için veya gündüz bahşiş toplamak için sık sık rastlarız onlara. Kendilerine has manileriyle tüm mahalleyi sahura kaldırmak için çalarlar davullarını. Çocukken en sevdiğimiz şeylerden biriydi davulcuya bakmak pencereden, şimdi kimi yerlerde çalıyor kimi yerlerdeyse çalmıyor davulcular.

tumblr_mpmnxeZ9bY1qm95kno1_500

5-) Teravih

Camiler dolar taşar, genç-yaşlı herkes teravihe koşar ! Jet imama denk gelince sevinilir ama o camiden çıkıpta karanlıkta sokakları adım adım yürümenin ve içerinizde oluşan o huzurun, eşsiz mutluluğunu başka şeyde bulmak mümkün değildir.

large (4)

6-) Ramazan Paketleri

Ramazan paketi, kumanyası, kolisi her ne ismi alırsa alsın bu paketleri marketlerde görmeye başlarız. İçerisinde fiyatına göre değişen bir ailenin yiyecek ihtiyaçları vardır.

images (3)

7-) İftar Çadırları

Belediyelerin ihtiyaç sahipleri için kurduğu bu büyük çadırlarda oruçlar açılır, iftar yapılır. Şehrinizin belirli noktalarında bu çadırı görmeniz mümkündür.

images (4)

😎 Hurma

Hurma elbette normal günlerden daha fazla satılır ve marketlerde en ön raflara konur. Sadece hurma mı ? Güllaçta aynı şekilde Ramazan ayında en ön raflardadır.

images (5)

9-) İmsakiye

Esnafta bulunur, sokak kapısına koyulur ama her evde muhakkak imsakiye bulunur. Esrarengiz bir şekilde herkes birbirine sorar “Kim getirdi bu imsakiyeyi ? ” , “Bakkaldan aldım ya” …

images (6)

10-) Haberler

Şüphesiz her haber programında fiyatlar geçen Ramazana göre arttı mı, Ramazan da et fiyatları ne olacak, iftarda ne pişirilir, sahurda ne yenir ? … gibi haberler çıkae ve tüm Ramazan boyunca bu devam eder.

images (7)

Tumblr Türkiye Ailesi Hayırlı Ramazanlar Diler 🙂

245 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply