Radyasyon Nedir? Zararları Nelerdir?

1

Radyasyon (Işınım); elektromanyetik dalgalar ya da parçacıklar biçimindeki enerji yayımı veya aktarımına denir. Radyoaktif maddelerin alfa, beta, gama gibi ışınları yaymasına veya uzayda yayılan herhangi bir elektromanyetik ışını meydana getiren unsurların tamamına da radyasyon denir.

Radyasyonun zararları nelerdir?

Bir maddenin nötron sayısı proton sayısından çok fazla ise bu madde kararsızdır ve çeşitli ışınlar yayarak parçalanır.1896’da Fransız fizikçi Henry Becquerel’in keşfettiği söylenmektedir. Bu ışınlar insan sağlığı için çok zararlıdır çünkü bu ışınlardaki enerji, insan DNA’sını parçalayabilecek güçte bir özelliğe sahiptir.

DNA zedelenmesi de kanser hastalığına yol açabilir. Yakın geçmişe baktığımızda Çernobil nükleer faciasının nasıl sonuçlar doğurduğu apaçık ortadadır. Binlerce insanın daha sonraki yıllarda kaderini etkileyecek bu kaza radyasyonun faciasını gözler önüne sermek için önemli bir örnektir.

Radyasyonun etkileri için yapılan en ses duyuran araştırmayı Alman Federal Radyasyon Korunma Ofisi yapmıştır.

Örnek verecek olursak: Almanya’daki nükleer santrallerin 5 kilometre etrafında yaşayan çocuklarda lösemi hızı müthiş bir şekilde artış göstermiştir. Benzer bir şekilde Fransa ve ABD’de yapılan araştırmalar da bunu doğrulamaktadır. Yüksek radyoaktiviteye maruz kalma mide bulantısı, saç dökülmesi, kan kaybı gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Etkileri kısa zamanda ortaya çıkmaktadır.

Geçmişte yapılan nükleer silah denemelerinden sonra radyoaktif maddelerle yüklenmiş toz bulutları atmosferin yüksek tabakalarına ve stratosfere yerleşerek radyoaktif yağışlar halinde yavaş yavaş yeryüzüne inmiş ve çevrenin, özellikle yüzeysel suların kirlenmesine sebep olmuştur.

497 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

1 Yorum

  1. finepsycho’dan radyasyonun faydalarını bekliyoruz
    gerçi alkol ve sigarayla ilgili içerikleri kaldırılmış

Leave A Reply