Puzzle Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

0

Yaz tatilinin gelmesiyle sıkılıp yeni hobilere merak saran kişilerden biri misiniz? Ya da sadece değişiklik olsun diye falan puzzle’a merak sardıysanız önce size şu soruyu yöneltmeliyiz.

Yeterince sabırlı mısınız?

Eğer sabırlı bir insan değilseniz başlamadan bitirmenizi tavsiye ederiz puzzle olayını. Çünkü fazlaca sabır gerektiren bu uğraş birde çok parçalıysa sizi çıldırtabilir. O yüzden sabırlı olmak şart!

İlk kez puzzle yapacaksanız direkt olarak 2000 parçalı almamalısınız. Yoksa yapamayıp bırakmanız çok normal. Önce  en fazla 500 parçalı puzzle’lar yapın ki eliniz alışsın.

Örneğin ilk olarak kolay kesim bir puzzle aldık. Kolay kesimler uzun dar ve tombul kısa şeklinde üretilir. Uzun darlar atıyorum yatay şekilde ise tombul kısalar dikey şekilde konulacaktır.

Renk renk ayırmak yapımı kolaylaştıracaktır. Renk renk gruplar oluşturulduktan sonra kesim şekillerine göre de ayırırsak işimiz epey bir kolaylaşmış olacak.

Puzzle’ın ilk birleşimi ortasından değil kenarlarından olmalı. Yani direkt gidip ortadan başlarsanız çoğu zaman yanlış olacaktır. Onun yerine çerçevesini önce yaparsanız neyin nereye konulacağını daha iyi anlarsınız. Ve tabii kesim şekline göre ayırırken çerçeve için olan parçalar ayrı yere konulmalıdır. Resme bakarak dört köşe parçasının nerelere geleceğini tespit edip geri kalan çerçeveyi tamamlayabilirsiniz. Yandaki resme bakarak ilk nereyi yapacağınızı görsel olarak işitebilirsiniz 🙂

Eğer bir puzzle’ı biraz yapmış sonra vakit bulamayıp aşına oturamamışsanız kaldırın o puzzle’ı. Sonra tekrar çıkartır yaparsınız. Ne kadar ortalıkta durursa kayıp parça riski artacaktır. Siz ne kadar özen gösterseniz bile dışarıdan biri gelip düzeni bozabilir. O yüzden sessiz ve sakin bir yerde yapmak daha faydalı.

368 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber